اخبار ایران و جهان

اختصاصی علمنا: کنار گذاشته شدن دکتر منصوری و انتخاب خسروشاهی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دکتر رضا منصوری ( مجری طرح رصدخانه ملی ایران) کنار گذاشته شد.
دکتر لاریجانی (رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی) طی نامه ای، دکتر منصوری را از این سمت کنار گذاشت.
به گفته یک منبع آگاه “حبیب قرار خسروشاهی” که رئیس پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز می باشد جایگزین دکتر منصوری شده است.
دکتر منصوری هنوز حاضر به پاسخگویی در خصوص چرایی این ماجرا نشده است، اما علمنا این مساله را پیگیری خواهد نمود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

۱۱ دیدگاه

 • باشناختی که هم از دکتر منصوری و هم از دکتر خسروشاهی دارم میتوان به جرات ادعا کنم دکتر خسروشاهی یک دهم توانایی مدیریتی و همچنین علمی دکتر منصوری را ندارد.

   • دکتر منصوری یک کیهان شناس بود و پروژه در ابتدا توسط پروفسور ثبوتی مدیریت می شد که خودشون منجم بودند و آشنای کار. دکتر منصوری از نفوذ دکتر لاریجانی استفاده کرد و پروژه رو از مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان گرفت و بعد از چند سال هیچ کاری برای پیشبرد پروژه انجام نداد. حالا خود ایشون توسط لاریجانی برکنار شده!!!

 • فارغ از درست یا غلط بودن این انتخاب، من حس میکنم شما به عنوان یکی پایگاه های علمی-خبری باید خبر رو بی طرفانه مطرح کنین.
  افعال و جملاتی همچون «کنار گذاشته شدن، و اینکه دکتر منصوری حاضر به پاسخ گویی نشدن» یکم از نظر من باعث حاشیه سازی میشه و در ذهن خواننده، خود به خود، برداشت میشه که این یک انتخاب کاملا اشتباه است.
  در صورتی که بالاخره در کل مسیر رصدخانه ملی دکتر خسروشاهی نقش موثری داشتن و از این به بعد هم شاید ایشون توانایی بیشتری در خصوص بهره برداری علمی از پروژه نسبت به دکتر منصوری داشته باشن.
  خلاصه حرف اینکه، تشخیص صحیح یا غلط بودن این انتخاب کار ساده و آسانی نیست!

 • این چه مدل خبر نوشتنه؟؟؟ خب سال هاست دکتر منصوری مسیولشه الان جایگزین شده ….چرا خبر را جنجالی می کنند؟؟ مگر رصدخانه ی ملی ملک شخصی کسی هست که انتظار داریم تا اخر عمر ایشان انجا بمانند؟؟

  در ضمن با شناختی هم که من از هر دو استاد محترم دارم مطمینم دکترخسروشاهی خیلی انتخاب خوبی هستند

 • باعث تاسف است که فردی توانمند با قدرت لابی داخلی و بین المللی را به همین راحتی حذف کردند. باید از برادر لاریجانی سوال کرد چرا شما حتی تحمل یک دانشمند خوشنام را برای اجرای پروژه ملی ندارید. اگر این رصد خانه به نتیجه می رسید چه ضرری برای شما داشت. بهتر نیست شما به کار خودتان بپردازید و محققان را هم بگذارید کارشان را بکنند.

 • پروزه ی رصدخانه ی ملی از ابتدا توسط دکتر منصوری در دولت پیگیری شد و در هیات دولت تصویب گردید. مکان یابی این پروژه در دانشگاه تحصیالات تکمیلی زنجان پیگیری گردید و در پژوهشگاه دانش های بنیادین به سرانجام رسید. دکتر منصوری تلاش بسیار زیادی برای نجات این پروژه و گذار از دوران کمبود منابع مالی انجام داده است. ایشان در انتقال این پروژه به ‌پژوهشگاه دانش های بنیادین نقش داشتند که باعث ناراحتی تعدادی از همکاران ایشان در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان گردید و در نهایت عده ای از این پروژه کنار گذاشته شدند. دکتر خسروشاهی هم توسط دکتر منصوری در پژوهشگاه دانش های بنیادین استخدام شدند. حال پرسش اینجاست چرا دکتر منصوری را شبانه و چنین برکنار می کنند بدون آنکه حتی از تلاش های ایشان تقدیر شود !؟ تغییر مدیران گاه لازم است، اما داشتن نگاه حذفی و تبدیل یک پروژه ی ملی به ملک شخصی کار اشتباهی است. بی شک منجمان زیادی هستند که می توانند در این پروژه نقش داشته باشند. امیدوارم با مدیریت جدید احترام و ارزش بیشتری برای منجمن ایرانی و کار مشترک گروهی قایل شوند.

 • دکتر منصوری اصلا هدفش راه اندازی رصدخانه ملی نبود!
  مدیریت رصدخانه صرفا برای ایشان یک وسیله بود
  به همین دلیل هم در این مدت ۱۲ سال یک آجر روی آجر گذاشته نشد

 • متاسفم برای کسانی که به راحتی دکتر منصوری را کم سواد و بی عرضه می دانند. اگر تلاش ها و پیگیری های پیاپی رضا منصوری نبود، همان روزهای آغاز فتیله پیچ شده بود! همه ی اهل انصاف می فهمند که مایه پشت گرمی پروژه کسی نبود و نیست جز دکتر منصوری. ضمنا دکتر منصوری عقیده داشت که چون تلسکوپ، تلسکوپ ملی است، باید تمام طراحی و ساخت قطعات توسط خود ایرانیان و البته زیر نظر مشاوران توانای بین المللی صورت پذیرد تا از همین الان تیم مهندسی شایسته و توانایی تربیت شود و هم تجربه ی ساخت تلسکوپ را خودمان به دست آوریم و فناوری اش را بومی کنیم.البته آینه ی تلسکوپ از این قضیه استثناست و باید درخارج ساخته می شد که الحمدالله انجام شد. اما دکتر ثبوتی دقیقا مخالف بود و گفت که یک تلسکوپ آماده را بخریم و بیاوریم ایران! که بشود تلسکوپ ملی! اما چون نظر دکتر منصوری پسندیده تر بود، ثبوتی خودش را از طرح کنار کشید و از حضور در آن پروژه استعفا کرد. از طرف دیگر چون پژوهشگاه بنیادی توانمند تر از مرکزتحصیلات تکمیلی بود، تصمیم به واگذاری پروژه به پژوهشگاه گرفته شد. در ضمن برش محمدجواد لاریجانی کجا و برش ثبوتی کجا! سال هشتاد و هشت که احمدی نژاد و وزیر علومش پروژه را متوقف کردنامه لاریجانی به خامنه ای بود که باعث شد خامنه ای به احمدی نژاد برای تخصیص پروژه فشار بیاورد و پروژه راه افتاد. اما ماکسیمم برش ثبوتی فقط در استان زنجان است و لاغیر! و مسلما اگر آن زمان رییس پروژه دکترثبوتی بود، فاتحه ی پروژه خوانده شده بود. حالا این که لاریجانی چرا منصوری را برکنار کرده، بعدها آشکارخواهدشداما همه باور دارند که هیچ کس مانند دکتر رضا منصوری دلسوز طرح نیست و البته لکه ی سیاهی در کارنامه ی مدیریتی محمد جواد لاریجانی!

دیدگاه شما چیست