آخرین اخبار

آزمایشگاه مرجع کالیبراسیون دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

نخستین آزمایشگاه مرجع کشور برای کالیبراسیون دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد…

نخستین آزمایشگاه مرجع کشور برای کالیبراسیون دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا و مخلوط گازهای کالیبراسیون ظهر روز سه شنبه بیست و نهم دی‌ماه سال جاری در مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف و با حضور دکتر حسینی مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت آلودگی هوا، دکتر اجتهادی مدیر مرکز خدمات آزمایشگاهی شریف و جمعی از کارشناسان و مسئولین افتتاح شد.
در ابتدای این مراسم بازدید از آزمایشگاه توسط مسئولین و حاضرین بعمل آمد. طی این بازدید کارشناسان در آزمایشگاه توضیحاتی را در خصوص نحوه عملکرد تجهیزات آزمایشگاهی بیان نمودند.
دکتر حسینی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت آلودگی هوا و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در خصوص اهداف تاسیس این آزمایشگاه در دانشگاه شریف گفت: حرکتی که دانشگاه صنعتی شریف در جهت تاسیس این آزمایشگاه آغاز کرده است حرکت بسیار مهم و ملی می باشد. این حرکت می تواند در آینده راه‌های بزرگتری در مسیر توسعه و گسترش این امر برای ما ایجاد کند.
وی اظهار داشت: ما در حال حاضر از غلظت محیطی شروع کرده‌ایم و قرار است در آینده موضوع کالیبراسیون آلودگی ذرات را هم به این آزمایشگاه اضافه نمائیم.
دکتر حسینی از وصل شدن به یک استاندارد مرجع در آینده‌ی نزدیک خبر داد و گفت: گازهایی که در کشور تولید می‌شود وضعیت بسیار نامناسبی دارد و حتی گازهایی که از خارج به کشور وارد می‌شود با اینکه خطای کمتری دارد ولی با هیچ استانداردی سنجش نمی‌شود.
مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت آلودگی هوا در ادامه با اشاره به کمبود نیروی انسانی متخصص گفت: ما در کشور با کمبود نیروی انسانی متبحر برای کالیبراسیون و راهبری مواجه هستیم و یکی از دلایل اصلی که شهرداری تهران تصمیم گرفت آزمایشگاه را در دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی نماید تربیت نیروی متخصص و متبحر بود.
وی افزود: با توسعه و گسترش کار در این راستا، در آینده کمبود و نیاز به نیروهای انسانی متخصص را در این زمینه احساس خواهیم کرد و این رسالت دانشگاه است که بتواند تربیت نیروهای انسانی متبحر را پایه گذاری نماید تا در آینده این نیاز برطرف شود.
گفتنی‌ست؛ پس از بازدید نشستی تخصصی با حضور متخصصین و کارشناسان برگزار گردید و در این نشست به معرفی بیشتر تجهیزات و عوامل اجرایی و همچنین شرح وظایف کارشناسان در آزمایشگاه پرداخته شد. در ادامه نشست نیز وضعیت موجود کیفیت آلودگی هوا و آلودگی صوتی در کشور مورد بحث قرار گرفته و راه‌های پیشگیری و بهبود آن بررسی شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست