طبیعت و محیط زیست

شهابسنگی کهنسال‌تر از کره زمین

نوشته شده توسط محسن کاظم پور

محققان استرالیایی شهابسنگی را یافته‌اند که بیش از عمر زمین قدمت دارد. این شهابسنگ بیش از ۴.۵ میلیارد سال پیش در مدار مریخ که بین مریخ و مشتری قرار دارد ساخته شده و از این محل به زمین رسیده است.
این شهابسنگ در اواخر نوامبر سال ۲۰۱۵ در یک منطقه دورافتاده در ساحل دریاچه ایر در جنوب استرالیا به زمین برخورد کرده و مردم محلی سقوط آن را گزارش کرده بودند. گروهی از دانشگاه کورتین شهر پرت توانست قبل از اینکه باران‌های موسمی و طغیان رودخانه‌ها دریاچه را فرا بگیرد و تمام نشانه‌های شهابسنگ را محو کند یک قطعه یک کیلو و هفتصد گرمی از شهاب را در شنزارهای باتلاقی کنار دریاچه پیدا کنند.
پروفسور فیل بلاند، رهبر گروه جستجو که این شهابسنگ را با دستان خودش از زیر شن‌ها بیرون آورده، می‌گوید: «این یک کار بزرگ بود چون سازمانهایی مثل ناسا و یاسا (آژانس فضایی اروپا) حاضرند یک میلیارد دلار برای به دست آوردن جنین شهابسنگی هزینه کنند اما ما با هزینه بسیار کمتری به آن دست یافتیم».
کشف شهابسنگهای بسیار قدیمی از این لحاظ اهمیت دارد که محققان را قادر می‌کند از عناصر تشکیل‌دهنده کیهان در دوره‌های آغازین پیدایش آن باخبر شوند.

درباره نویسنده

محسن کاظم پور

۱ دیدگاه

دیدگاه شما چیست