فضا و نجوم

قدیمی‌ترین ماهواره جی.پی.اس بازنشسته می‌شود

نوشته شده توسط متین میررمضانی

با پرتاب ماهواره جدید سامانه موقعیت‌یاب جهانی (جی پی اس)، قدیمی‌ترین ماهواره این سامانه که ۲۵ سال از حضورش در فضا می‌گذرد، بازنشسته خواهد شد. ماهواره جایگزین اوایل ماه فوریه ۲۰۱۶، توسط پرتابگر اطلس – ۵، از پایگاه فضایی کیپ کاناورال پرتاب می‌شود.
قدیمی‌ترین ماهواره فعال سامانه موقعیت‌یاب جهانی موسوم به «ناواستار ۲آ»، در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط پرتابگر دلتا – ۲، به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از قرارگرفتن ماهواره جایگزین خود در فضا با نام «ناواستار ۲اف۱۲»، ارتفاع مداری خود را افزایش داده و سپس خاموش خواهد شد.
ماهواره «ناواستار ۲اف۱۲»، براساس برنامه اعلام‌شده در ۳ فوریه ۲۰۱۶ (۱۴ بهمن ۹۴)، به فضا پرتاب می‌شود. این ماهواره ۱۶۳۰ کیلوگرم وزن دارد و در ارتفاع ۲۰هزار کیلومتری زمین قرار می‌گیرد. «ناواستار ۲اف۱۲»، آخرین ماهواره از مجموعه ۱۲ تایی ماهواره‌هایی است که برای ارتقاء و به روزرسانی سامانه موقعیت‌یاب جهانی پرتاب خواهد شد. مجموعه ماهواره‌های جدید از دقت بالاتر و طول عمر بیشتری دارند.
ماهواره «ناواستار ۲اف۱۲»، هفتاد و دومین ماهواره سامانه جی.پی.اس است. نخستین ماهواره این سامانه، در سال ۱۹۷۸ به فضا پرتاب شده است.

درباره نویسنده

متین میررمضانی