فناوری

روش‌های فیزیکی خلاص شدن از دردسر اطلاعات خصوصی و محرمانه

نوشته شده توسط ثمین موتمن فر

فرض کنید شما کارمند یک اداره هستید و هر چند وقت یکبار با کاغذ خرد‌کن به جان مدارک کاغذی‌ و CD‌ها می‌افتید تا از سرقت اطلاعات محرمانه و سازمانی جلوگیری کنید. اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که با فروش لپ‌تاپ دست دومتان، چه بلایی بر سر اطلاعات شخصی‌‌تان می‌آورید؟ آیا نگران پخش شدن خصوصی‌ترین اطلاعات و تصاویر خود هستید؟
یک درایو دیسک سخت تقریبا مانند یک دستگاه ضبط کار می‌کند. داده‌ها در بلوک‌های صفر و یک صفحه (پلاتر) آلومینیومی، سرامیکی یا شیشه‌ای ذخیره می‌شوند. مرکز این صفحه‌ها که شبیه یک CD هستند، روی یک محور قرار می‌گیرند و آن محور چرخش آنها را کنترل می‌کند. هدهایی هم وجود دارند که از جریان الکتریکی برای خواندن و نوشتن داده استفاده می‌کنند. بازوی محرک و دیگر قطعات الکترونیکی هم کل عملیات ذخیره‌سازی داده را کنترل می‌کنند.
اگر قصد پاک کردن صفر و یک‌های ذخیره شده روی یک چنین درایوی را دارید، حتما از نرم‌افزارهایی استفاده می‌کنید که هر سکتور از هارد دیسک را به صورت مجزا پاک می‌کنند. یا شاید به فکر فرمت کردن هارد خود می‌افتید، ولی مشکل اینجاست که هنوز هم ابزارهایی برای بدست آوردن اطلاعات یک هارد دیسک فرمت شده یا پاک شده وجود دارند. البته این ابزارها از روش‌ها و الگوریتم‌های پیچیده‌ استفاده می‌کنند اما استفاده از آنها توسط یک متخصص IT و یک آزمایشگاه مجهز ممکن است. برای جلوگیری از چنین وضعیتی روش‌های تخریب فیزیکی معمولا توصیه می‌شوند که البته اکثر این روش‌ها هم ناکارآمد هستند. در متن زیر می‌توانید روش‌هایی که برای خلاص شدن از اطلاعات شخصی و محرمانه وجود دارند را بخوانید:

غرق کردن
آب ممکن است بخش‌های الکترونیکی درایو را خراب کند اما داده‌ها هنوز هم روی پلاتر خیس شده باقی می‌مانند و متخصصان IT قادرند اطلاعات آن را به راحتی بازیابی کنند.
درایوهای حالت جامد جدید (SSD ها) و حافظه‌های فلش نسبت به آب بیشتر حساس هستند. بسیاری از آنها دارای رمزگذاری آنبرد هستند، به این معنی که برد مدار درایو برای رمزگشایی اطاعات ذخیره شده روی تراشه حافظه لازم است. اما SSD ها تنها در حدود یک سوم از بازار هارد دیسک‌های رایانه‌ای‌ را در اختیار دارند و دیسک‌های معمولی هنوز هم موضوع نگران کننده‌ای برای کاربران است. پس چه چیزی بهتر از آب برای نابود کردن اطلاعات یک دیسک سخت وجود دارد؟

آهن‌ربا
شاید بعضی از شما هم فکر می‌کنید که نزدیک کردن یک آهن‌ربا به دیسک سخت ممکن است به طور موثری داده‌های آن را نابود کند. اما برای اینکه میدان مغناطیسی آهن‌ربا بتواند به پلاتر اثر کند باید ابتدا پوشش فولادی محافظت کننده از پلاتر را بشکافید و در ضمن آهن‌ربا را به اندازه کافی نزدیک پلاتر قرار دهید. در این صورت می‌توان امیدوار بود که داده‌های هارد از بین بروند. اما اگر می‌خواهید نابود شدن اطلاعات را تضمین کنید، امن‌ترین روش خرد کردن پلاتر است.

ضربه زدن و خرد کردن
در واقع یک درایو را می‌توان به راحتی با یک پیچ گوشتی و چکش باز کرد و سپس با ضربه زدن به پلاتر آن را در ظرف چند دقیقه نابود کرد. حتی دیسک‌های سخت لپ‌تاپ‌ها پلاتر شیشه‌ای دارند و اگر آن را محکم به زمین بکوبید، شیشه پلاتر خرد می‌شود. اما متخصصان می‌توانند پلاتر شیشه‌ای خرد شده را هم بازیابی کنند؛ هرچند این کار پرزحمت و گران است.

خراشیدن
نابود کردن پلاترهای آلومینیومی که اغلب در PCها وجود دارند، زحمت بیشتری می‌خواهد. برای مثال یک خراش عمیق روی پلاتر می‌تواند از مقداردهی ابتدایی درایو جلوگیری کند و مانع از بازیابی معمولی داده‌ها شود. اما متخصصان در آزمایشگاه‌های پیشرفته قادر هستند اطلاعات بین این خراش‌ها را هم بخوانند؛ با اینکه خراش‌‌ها مانع از چرخش دیسک می‌شوند، متخصصان می‌توانند داده‌های هر بلوک را خوانده و صفر و یک‌های کافی برای بازیابی داده‌ها را جمع‌آوری کنند.

سوراخ کردن
سوراخ کردن پلاتر به نظر روش موثری برای تخریب هارد دیسک است زیرا این کار علاوه بر تخریب فیزیکی با تولید گرما هم آسیب کلی به پلاتر وارد می‌کند. به این صورت که با تغییرات آهسته پلاتر بسیاری از داده‌های آن به طور کامل نامعتبر می‌شوند.

مواد شیمیایی
اگر پس از سوراخ کردن پلاتر باز هم در از بین رفتن اطلاعات شک دارید، این بار می‌توانید از اسید استفاده کنید. اسید به شما اجازه می‌دهد پوست پلاتر و هر چیز با ارزشی که در آن وجود دارد را بکنید. البته، روش‌های کمتر تهاجمی‌تری هم برای پاک کردن هارد وجود دارند.

بازنویسی
هر دو سیستم‌ عامل ویندوز و مکینتاش شامل امکانات نرم‌افزاری «بازنویسی» هستند که درایوها را با جایگزین کردن مطالب موجود با صفر و یک‌های تصادفی به صورت ایمن‌تر پاک می‌کنند. اما برخی از آزمایشگاه‌های پیشرفته قادر هستند اصطلاحا «ارواح» داده اصلی را از داده بازنویسی شده پیدا کنند. به همین دلیل است که توصیه می‌شود عمل بازنویسی را در درایوهای جدید، دو بار و در درایوهای قدیمی، هفت بار تکرار کنید.
البته بهتر است بدانید در برخی موارد مانند دادخواهی، هارد دیسک متعلق به متهم به دادگاه ارایه می‌شود. اگر دیسک توسط متهم بازنویسی شده باشد، برای هیات منصفه محرز می‌شود که اطلاعاتی دال بر محکوم بودن وی از بین برده شده و این به ضرر متهم است. بنابراین پاک کردن اطلاعات درایو سخت همیشه کار درستی نیست.

درباره نویسنده

ثمین موتمن فر

دیدگاه شما چیست