فضا و نجوم

پرتاب نخستین ماهواره بومی ترکیه تا سال ۲۰۱۹

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

ترکیه قصد دارد نخستین ماهواره بومی خود را در سال ۲۰۱۹ به فضا پرتاب کند. بودجه طراحی، ساخت و پرتاب این ماهواره حدود ۱۸۵ میلیون دلار برآورد می‌شود.
مقامات دفاعی ترکیه اعلام کردند که این کشور قصد به دنبال طراحی و ساخت نخستین ماهواره رادیو – تلویزیونی بومی خود است. این ماهواره احتمالا تا سال ۲۰۱۹ برای پرتاب آماده می‌شود. ترکیه در سال‌های گذشته، برای توسعه سامانه‌های ماهواره‌ای خود موسوم به ترکست بیش از یک میلیارد دلار هزینه کرده است. اما این برای نخستین‌بار است که این کشور قصد طراحی و ساخت یک ماهواره بومی را دارد.
مدیر کل شرکت ماهواره‌ای ترکست گفت: «ما در نظر داریم تا سال ۲۰۲۳ مجموعه‌ای ۱۰ تایی از ماهواره‌های تلویزیونی را برای پرتاب آماده کنیم.»
ترکیه در سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۱۲ میلیون دلار در زمینه ساخت مراکز طراحی و آزمایش ماهواره سرمایه‌گذاری کرده است. این کشور در نظر دارد به مرور وابستگی خود به کشورهای خارجی را برای ساخت سامانه‌های فضایی کمک‌تر کند.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست