آخرین اخبار

چهارمین همایش بین الملل “فلسفه دین معاصر”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

چهارمین همایش بین الملل “فلسفه دین معاصر” در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات برگزار می شود…

چهارمین همایش بین الملل فلسفه دین معاصر با حضور اندیشمندان بین المللی، بهمن ماه سال جاری به همت دانشکده الهیات و فلسفه واحد علوم و تحقیقات و انجمن علمی فلسفه دین ایران برگزار می شود.
دکتر محسن جوادی رئیس همایش بین المللی فلسفه دین معاصر با اشاره به اینکه این همایش چهارمین دوره از سری همایش های فلسفه دین است، گفت: خوشبختانه با توجه به فعالیت های صورت گرفته در دوره های قبل و برنامه های در نظر گرفته شده برای چهارمین دوره آن به جرأت می توان گفت همایش فلسفه دین معاصر به عنوان یک برند شناخته شده است.
وی افزود: با توجه به اینکه واحد علوم و تحقیقات از جمله معدود دانشگاه هایی است که رشته ها و گرایش های مرتبط با فلسفه نظیر فلسفه دین و مسائل جدید کلامی، فلسفه علم و غیره تدریس می شود، طبعا می تواند در این همایش و برنامه هایی نظیر آن کمک شایانی در پیشرفت آنها داشته باشد.
دکتر جوادی افزود: چکیده مقالات زیادی (۴۵ مقاله از خارج از کشور و حدود ۴۰۰ مقاله داخلی) از کشورهای مختلف و داخل کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که پس از بررسی و داوری آنها مقالاتی که برگزیده شده اند در این همایش ارائه خواهند شد.
مدیر گروه فلسفه دین و کلام جدید واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: همایش های مرتبط با فلسفه دین می تواند در نزدیک شدن افکار و عقاید، تعاملات دینی و علمی، کاهش و برطرف کردن کدورت ها و کینه های عقیدتی که حاصل توهمات است، تأثیر بسزایی داشته باشد، همچنین با بررسی نقاط اشتراک و مبانی مشترک بین ادیان مختلف، در ارائه راهکارهایی برای مقابله با کسانی که حیات بشر و معنویت را تهدید می کنند موثر باشند.
وی ادامه داد: این همایش برای پیشبرد تفکرات فلسفی در حوزه دین و تقویت پژوهش های علمی و با حضور اندیشمندان، محققان و دانشجویان روزهای سه شنبه، ششم و چهارشنبه، هفتم بهمن ماه جاری در این واحد برگزار خواهد شد.
به گفته دکتر جوادی ، هدف اصلی این همایش، فراهم ساختن زمینه گفتگو و پژوهش های بنیادین در فلسفه دین و تقویت پژوهش های علمی در حوزه دین شناسی است.
براساس این گزارش، محورهای همایش شامل: دین و معنای زندگی، مسأله فناناپذیری نفس و زندگی پس از مرگ، دین و سبک زندگی، مسأله شر، عقل و ایمان، کشف و تجربه دینی و عرفانی، زبان دین و هرمنوتیک و صلح و معنای زندگی است.
گفتنی است در روز اول این همایش علاوه بر مراسم افتتاحیه که با حضور رئیس واحد علوم و تحقیقات و دیگر مهمانان تشکیل می شود، سخنرانان اصلی به ارائه مطالب خود خواهند پرداخت و پس از آن در ۵ کارگاه موازی به زبان فارسی و انگلیسی، مقالات توسط سخنرانان مختلف ارائه خواهد شد. همچنین برگزاری کارگاه آموزشی دانشجویی برای دانشجویان فلسفه دین و رشته های مرتبط، برگزاری نمایشگاه تخصصی مجموعه کتب فلسفه دین و برخی موضوعات مرتبط از جمله برنامه های جانبی این همایش است.
لازم به ذکر است اعضای شورای علمی این همایش عبارتند از؛ دکتر حمیدرضا آیت اللهی، دکتر رضا اکبری، دکتر محسن جوادی، دکتر محمد سعیدی مهر، دکتر عباس ذهبی، دکتر امیرعباس علیزمانی، دکتر هادی صمدی، دکتر محمود گلزاری، دکتر مالک حسینی، دکتر مهرداد عباسی، پروفسور Gwen Griffith-Dickson، پروفسور Thaddeus Metz، پروفسور Charles Taliaferro است.
علاقمندان می توانند با مراجعه به سایت www.philorconf.org اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام را به دست آورند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست