طبیعت و محیط زیست

پارک دایناسورهای هوشمند

نوشته شده توسط آرش رئیس‌بهرامی

باغ‌وحش دایناسورها در کوئینزلند به مردم اجازه می‌دهد با دایناسورهای دیجیتالی بزرگ همراه شوند.
کوئینزلند، اکنون مکان ۱۰ دایناسور مجازی است که به مردم اجازه می‌دهد که بتوانند با این غول‌های ماقبل تاریخ روبرو شوند.
با علمنا همراه باشید تا با این پارک بیشتر آشنا شوید.
باغ‌وحش دایناسورها ایده یک گروه بازی‌سازی در دانشگاه تکنولوژی و فناوری کوئینزلند است که ساختنش ۱۲ ماه به طول انجامید.
دایناسورهای کاملاً شناخته‌شده مثل استگوسورس، ترایسراتوپس، تیرانوسورس، آرکئوپتریکس و کتزال کواتلوس در کنار ۵ دایناسور استرالیایی که تابه‌حال با مقیاس‌های علمی به تصویر کشیده نشده‌اند به نمایش درمی‌آیند، دایناسورهای استرالیایی عبارت‌اند از استرالوناتور، موتابوراسورس، کنباراسورس، روتوسورس و سولوسورس.

پارک دایناسورهای هوشمند

برای اولین بار در دنیا، هر دایناسور توسط هوش مصنوعی طوری طراحی‌شده تا بتواند خودش برای حرکت، شکار، تغذیه و استراحتش تصمیم بگیرد.
سین درویت، سرپرست باغ‌وحش می‌گوید که بسیار کار هیجان‌انگیزی است که ببینیم دایناسورهای کمتر شناخته‌شده استرالیا به زندگی برگشته‌اند.
“ما زمانی به انجام این کار روی آوردیم که فهمیدیم دایناسورهای شگفت‌انگیز استرالیایی زیادی داریم، جذاب‌ترین بخش این اتاق یک نمایشگر به‌اندازه یک‌خانه دوطبقه است که  قابلیت لمسی دارد و مردم می‌توانند در پایین صفحه با دایناسور دیجیتالی تعامل داشته باشند، مثل یک آی پد بسیار بزرگ.”

همه توانایی‌های دایناسورهای دوطبقه‌ای
گروه سازنده به موزه دکتر اسکات هاکنل در کوئینزلند رفته تا از دقت ساخت دایناسورهای خود مطمئن شوند.
آقای درویت می‌گوید “ما دوباره درباره دایناسورها تحقیق کردیم و فهمیدیم حجم عظیمی از اطلاعات رسانه‌ای درباره دایناسورها درست نیست، بنابراین دکتر هاکنل ما را به گشت‌وگذاری در مورد نحوه غذا خوردن و حرکت کردن دایناسورها برد!”
“سپس ما آن‌ها را در یک موتور بازی‌سازی با مقیاسی بزرگ مثل بازی‌های فضای باز درست کردیم.”
برخلاف باغ‌وحش‌های سنتی که از تماشاگران درخواست می‌شود که مزاحم حیوانات نشوند، در این باغ‌وحش، تماشاگران تشویق می‌شوند که به شیشه دست بزنند.
“ما به‌واسطه صفحات لمسی به مردم توانایی تعامل با موجودات پشت شیشه را داده‌ایم، شما می‌توانید روی شیشه ضربه بزنید و فسیل مخصوص خودتان را از خاک دربیاورید یا در مورد انقراض‌های گروهی‌ تاریخ روی کره زمین اطلاعات کسب کنید.
با استفاده از هوش مصنوعی، دایناسورها در مورد حضور تک‌تک بازدیدکننده‌ها در فضای اتاق آگاه‌اند.
“اگر شما به صفحه ضربه بزنید، آن‌ها شمارا نگاه می‌کنند، بعضی‌ها ممکن است شمارا نادیده در نظر بگیرند ولی گوشت‌خوارها به دنبال این‌اند که شکار بعدی کجاست!”
او می‌گوید آزمایش‌ها گسترده‌ای روی تمام سنین انجام‌شده تا مطمئن شوند کودکان از دایناسورها نمی‌ترسند، آقای دیترویت می‌گوید ” هرکسی با سن بیشتر از دو سال از این باغ‌وحش لذت می‌برد. بعضی بچه‌ها اول بسیار می‌ترسند ولی وقتی مطمئن می‌شوند که دایناسورها نمی‌توانند از درون صفحه به بیرون بیایند حالشان خوب می‌شود، حتی وقتی دایناسورها می‌خواهند شیشه را بشکنند.”

درباره نویسنده

آرش رئیس‌بهرامی

دیدگاه شما چیست