آخرین اخبار

رصد اطلاعات پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

با راه‌اندازی داشبورد پارس در قالب رصدخانه پژوهش و فناوری ایرانداک، امکان رصد اطلاعات پایان‎نامه‎ها، رساله‏ ها و پیشنهادیه‎های تحصیلات تکمیلی کشور فراهم شد…

داشبورد پارس، امکان تحلیل وضعیت پایان‌نامه‌ها، رساله‎ها و پیشنهادیه‎های کشور و ساخت گزارشهای مدیریتی پویا از مدارک یادشده را فراهم می‌کند.
این داشبورد علاوه بر ارائه گزارش های مدیریتی اجمالی در قالب نمودارهای پویا، روند تغییرات وضعیت مدارک علمی را در طول زمان نشان می‎دهد.
همچنین امکان مقایسه وضعیت مدارک را بر اساس شاخص هایی چون وضعیت ثبت، دانشگاه، دانشکده، گروه تحصیلی، رشته و … برای تصمیم‌گیران کشور به دست می‌دهد.
یکی از گزارش های جذاب این داشبورد، نمودارهای وضعیت کلیدواژه‌‌های مدارک علمی است که روند تولید علم در کشور و همچنین مباحث علمی داغ کشور را به تصویر می‌کشد.
هم‌چنین، گزارش های مربوط به پدیدآوران مدارک ثبت‎شده، توزیع پایان‎نامه‌‏ها و پیشنهادیه‌های راهنمایی‌شده کشور را به تفکیک استاد راهنما نمایش می‎دهد.
افزون بر این، امکان ایجاد گزارش های جدولی با انتخاب فیلتر و بر اساس شاخص های مختلف برای مدیران و تصمیم‎گیران کشور در داشبورد پارس مهیا شده است.
«رصدخانه پژوهش و فناوری ایرانداک»، یک ابزاری مدیریتی و راهکار تصمیم‎یار در حوزه علم، پژوهش و فناوری کشور است که با تغذیه از داده‌های سامانه‌های مختلف ایرانداک امکان تحلیل، مقایسه، گزارش‎گیری و پی‎گیری روند تغییرات اطلاعات علمی، پژوهشی و فناورانه‎ را فراهم می‎کند.
افزودنی است، این رصدخانه شامل پنج داشبورد مدیریتی است با عناوین داشبورد پارس (ثبت پایان‌نامه‎ها و رساله‎ها)، داشبورد پیشینه پژوهش، داشبورد همانندجو، دانشبورد دانش ایران و داشبورد سمات ملی است که در فاز اول آن داشبود پارس (ثبت پایان‌نامه‎ها و رساله‎ها) به بهره‌برداری رسیده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست