فضا و نجوم

نصب نخستین قطعه آینه تلسکوپ فضایی جیمزوب

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

مهندسان مرکز فضایی گودارد ناسا، در هفته گذشته، نخستین قطعه آینه تلسکوپ فضایی جیمزوب را با موفقیت نصب کردند. نصب این قطعه بیش از یک ماه طول کشید و قرار است در ماه‌های آینده، ۱۷ قطعه دیگر از آینه این تلسکوپ نیز نصب شود.
نخستین قطعه آینه تلسکوپ فضایی جیمزوب شنبه ۱۲ دی‌ ۹۴ با موفقیت نصب شد. آینه اصلی این تلسکوپ از ۱۸ قطعه آینه ۶ ضلعی تشکیل شده است. هر قطعه ۱۳۲ سانتی‌متر قطر و حدود ۴۰ کیلوگرم وزن دارد. با تکمیل عملیات نصب این قطعات، تلسکوپ فضایی جیمزوب به آینه‌ای به قطر شش و نیم متر مجهز می‌شود.
آینه‌های جیمزوب از فلز بریلیوم ساخته شده و با لایه نازکی از طلا پوشش داده شده‌اند. این آینه‌ها با دقتی در حد نانومتر در کنار یکدیگر نصب می‌شوند. قرار است نصب آینه‌ها و انجام آزمون‌های نهایی، تلسکوپ جیمزوب در سال ۲۰۱۸ توسط پرتابگر آریان – ۵ به فضا پرتاب شود. تلسکوپ جیمزوب در فاصله یک و نیم میلیون‌ کیلومتری از زمین، قرار می‌گیرد. در آن زمان، جیمزوب، بزرگ‌ترین تلسکوپ در فضا خواهد بود. با آغاز به کار فعالیت‌های این تلسکوپ در فضا، ستاره‌شناسان قادرند اجرامی را در فاصله  ۱۳ میلیارد سال از زمین به دقت رصد کنند.

تلسکوپ جیمزوب

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست