فناوری

سرامیک نسوز را هم پرینت بگیرید

نوشته شده توسط پارسا شیخ‌زاده

سرامیک‌ها مواد شگفت‌انگیزی هستند. آنها قوی و سبک هستند و خصوصیات حرارتی فوق‌العاده‌ای دارند. محققان روش جدیدی برای چاپ سه بعدی این مواد ابداع کرده‌اند که نسبت به روش‌های قدیمی ساده و موثرتر است و می‌تواند سرامیک‌هایی با توانایی تحمل حرارت ۲۵۰۰ درجه فارنهایت را تولید کند. بیشتر تکنیک‌های چاپ سه‌بعدی سرامیک از تکنولوژی پیچیده‌ای استفاده می‌کنند تا لایه‌های مواد را روی هم لایه‌نشانی کنند و در نتیجه باید از موادی با نقطه ذوب نسبتا پایین استفاده کرد. به علاوه این تکنیک‌ها فقط برای ایجاد اشکال ساده‌ای قابل استفاده هستند.
اما گروهی از محققان دانشگاه ملیبو در کالیفرنیا ماده‌ای به نام «رزین پیش سرامیک» را ابداع کرده‌اند که می‌توان آن را مانند پلیمرهای معمولی دارای اشکال پیچیده چاپ کرد. این فرآیند با نام استریولیتوگرافی شناخته شده است و در آن پودری از سرامیک‌های کاربید سیلیکونی توسط نور فرابنفش ذوب می‌شود. پس از چاپ شکل اولیه، آن را با حرارت ۱۸۰۰ درجه فارنهایت می‌پزند تا رزین پیش سرامیک به یک سرامیک معمولی تبدیل شود. در واقع این اولین بار است که سرامیک‌های کاربید سیلیکونی به صورت سه بعدی چاپ می‌شوند.
با استفاده از موادی که دارای محدودیت کمتری هستند، می‌توان سرامیک‌هایی با کیفیت‌ بهتر از سرامیک‌های معمولی تولید کرد. این مواد نسبت به همتایان خود نقص کمتری دارند، در برابر شکستگی و ترک خوردن مقاوم هستند و می‌توانند حرارتی معادل ۲۵۰۰ درجه فارنهایت (۱۴۸۲ درجه سانتی‌گراد) را به راحتی تحمل کنند. جالب است بدانید که بسیاری از فلزات قبل از رسیدن به این درجه حرارت ذوب می‌شوند.
محققان امیدوارند از این روش بتوانند در ساخت سریع قطعات جدیدی مانند اجزای هواپیماهای مافوق صوت، سازه‌های عایق‌‌بندی شده و یا موتورهای جت استفاده کنند که مقاومت بالایی در برابر حرارت نیاز دارند. همچنین از این روش می‌توان در ساخت مواد کاربردی بدنه فضاپیماها هم استفاده کرد. زیرا فضاپیماهای سرنشین‌دار هنگام بازگشت از ماموریت و بازورود به جو زمین حرارت بسیار بالایی را تحمل می‌کنند.

درباره نویسنده

پارسا شیخ‌زاده

دیدگاه شما چیست