آخرین اخبار

شناسایی ۷۸ گونه جدید حشره از یک خانواده دوبال

حشرات دو بال
نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

شناسایی ۷۸ گونه جدید حشره از یک خانواده دوبال برای ایران و جهان در قالب رساله دکتری در دانشگاه تبریز صورت گرفت…

برای اولین بار از یک خانواده دوبال ۴۸ گونه برای ایران و ۳۰ گونه برای دنیا شناسایی شد.
فرزانه کازرانی، پژوهشگر در این ارتباط با بیان اینکه این نتایج در قالب رساله دکتری تحت عنوان «تاکسونومی و تنوع گونه ای نمونه های صحرایی و کلکسیونی دوبالان خانواده Dolichopodidae در بخشی از استان های شمال و شمال غربی کشور»، به دست آمده است، تصریح کرد: در این مطالعه در مجموع ۱۱۰ گونه متعلق به ۲۴ جنس و ۸ زیرخانواده، از خانواده Dolichopodidae جمع آوری و شناسایی شدند، که در بین آنها ۴۸ گونه برای ایران و ۳۰ گونه برای فون دنیا جدید است.
وی اضافه کرد: اهمیت این حشرات به عنوان دشمنان طبیعی و عوامل کنترل بیولژیک آفات به خصوص در جنگل ها بر علیه حشرات چوبخوار بوده و شناسایی آنها می تواند به کاربردی کردن این عوامل بالقوه کمک شایانی نماید.
کازرانی با بیان اینکه جنگل های شمال ایران در حاشیه جنوبی دریای خزر و همچنین جنگل های ارسباران واقع در شمال غربی کشور، به علت برخورداری از وضعیت اقلیمی خاص و گونه های نادر گیاهی و جانوری از ارزش و اهمیت بالایی برخوردارند، افزود: حفاظت از جنگل ها امر بسیار مهمی است، که باید به آن توجه بیشتری کرد، با بررسی فون گیاهان و جانوران در این اکوسیستم ها می توان گام های موثری در جهت حفظ و حمایت از این جنگل ها برداشت. در این راستا مگس های Dolichopodidae می توانند، نقش موثر و به سزایی به عنوان عامل کنترل بیولژیک آفات در جنگل ها ایفا نمایند.
کازرانی یادآور می شود: از این تحقیق تاکنون تعداد ۴ مقاله در مجلات JCR و ۶ مقاله در مجلات ISI معتبر به چاپ رسیده است.
همین گزارش حاکی است: این رساله دکتری با راهنمایی دکتر صمد خاقانی نیا، دانشیار گروه گیاهپزشکی دانشگاه تبریز و مشاوره دکتر علی اصغر طالبی کهدویی دانشیار دانشگاه تربیت مدرس و دکتر مارک پالت از موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور بلژیک به سرانجام رسیده است و داوران این رساله را نیز دکتر کریم حداد ایرانی نژاد و دکتر رضا فرشباف پورآباد، از اساتید گروه گیاهپزشکی دانشگاه تبریز و دکتر شهاب منتظری، دانشیار موسسه گیاه پزشکی کشور بر عهده داشتند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست