آخرین اخبار

ساخت فنجان فارادی برای مشخصه‌یابی پرتوی یون کم انرژی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

فنجان فارادی برای مشخصه‌یابی پرتوی یون کم انرژی در سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف طراحی و ساخته شد…

طرح «طراحی و ساخت فنجان فارادی برای مشخصه‌یابی پرتوی یون کم انرژی» گروه پژوهشی فناوری خلأ بالا سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف پس از تصویب در جلسه شورای بررسی و تصویب طرح‌های جهاددانشگاهی، به مرحله اجرایی خود رسید.
مهندس مریم صالحی مدیر این طرح پژوهشی ضمن اعلام این مطلب، درباره هدف اصلی اجرای این طرح گفت: از اهداف اصلی این طرح دستیابی به دانش فنی و ساخت فنجان فارادی (به جای خرید آن) و ارتقا و بهبود کارایی سامانه‌های لایه‌نشانی فیزیکی و کسب توانمندی و خودکفایی علمی و فنی در زمینه مشخصه‌یابی پرتوهای باردار و همچنین ایجاد فرصت تولید و فروش آن به عنوان یک محصول است.
وی اظهار کرد: گروه پژوهشی فناوری خلأ یکی از مراکز فعال در زمینه طراحی و ساخت سامانه‌های لایه‌نشانی فیزیکی در کشور است که دو نمونه از زیرسامانه‌های مورد استفاده در این سامانه‌ها «تفنگ الکترونی و چشمه یون پهن» پیش از این در این گروه طراحی و ساخته شده‌اند. این دو محصول مولد پرتوهای پرانرژی و بارداری هستند که با برخورد به سطح ماده هدف و یا زیرلایه باعث لایه‌نشانی و یا بهبود کیفیت لایه می‌شوند.
مهندس مریم صالحی در ادامه افزود: در حال حاضر برای اندازه‌گیری چگالی جریان و توزیع فضایی آن از ابزارهای ابتدایی مثل اندازه‌گیری جریان ذرات برخورد کننده به یک صفحه که در مسیر پرتوها قرار داده شده است، استفاده می‌شود که این کار علاوه بر خطای بسیار زیادی که به همراه دارد به علت گرم شدن و ذوب شدن در انرژی‌های بالا قابل استفاده نیست.
وی تصریح کرد: انرژی پرتو نیز با توجه به ولتاژهای اعمالی به تفنگ الکترونی و چشمه یون محاسبه می‌شود. این کار باعث می‌شود علاوه بر مشخص نبودن توزیع انرژی، میزان انرژی نیز با خطا به دست آورده شود. استفاده از فنجان فارادی این امکان را فراهم می‌آورد که با کمترین خطا بیشترین اطلاعات را از پرتوی ذرات باردار به دست آورد و با شناخت ویژگی‌های آن بتوان بهینه‌سازی دقیق‌تری را بر روی سامانه‌های ساخته شده انجام داد.
مهندس مریم صالحی ادامه داد: یکی دیگر از ضرورت‌های طراحی و ساخت این فنجان به پژوهش محور بودن سامانه‌های لایه‌نشانی و کاربران آن که به طور عمده دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور هستند؛ باز می‌گردد و نیاز به داشتن این ابزار اندازه‌گیری مشهود است. بنابراین لازم است سامانه‌های ساخته شده فعلی ارتقا یافته به این ابزار اندازه‌گیری مجهز شود تا نیازهای کاربرهای فعلی و همچنین آینده این سامانه‌های پاسخ داده شود. همچنین استفاده از این محصول قبل از فرآیند لایه‌نشانی به پیش‌بینی و تحلیل فرآیند و رفع نقایص احتمالی کمک می‌کند.
وی در خصوص سایر ویژگی‌های این ابزار اندازه‌گیری گفت: از این ابزار در مشخصه‌یابی دستگاه‌های اسپکترومتر جرمی، دستگاه‌های مولد پادپروتون و سایر دستگاه‌هایی که در ساختمان آنها از مولد پرتوی ذرات باردار استفاده شده نیز به کار می‌رود. همچنین استفاده از این محصول قبل از فرآیند لایه‌نشانی می‌تواند به پیش‌بینی و تحلیل فرآیند و رفع نقایص احتمالی کمک می‌کند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست