طبیعت و محیط زیست

زره‌پوش در آستانه انقراض

نوشته شده توسط محسن کاظم پور

پانگولین پستاندار حشره‌خواری است که زرهی از جنس کراتین سراسر بدن آن را پوشانده است. این زره آنقدر محکم است که حتی گاهی شیر هم نمی‌تواند دندان‌های خود را از پوست پانگولین بالغ بگذراند. اما سرعت کم این حیوان باعث شده تا به راحتی شکار انسان‌ها شود. زره آن‌ها برای دفاع از خود در مقابل دشمنان طبیعی موثر است اما در مقابله با انسان هیچ کاربردی ندارد.

پانگولین

هشت گونه پانگولین در دنیا وجود دارد که چهار گونه بومی آفریقا و چهار گونه بومی آسیا هستند و همه گونه‌های آسیایی در خطر فوری انقراض قرار دارند.
گروهی از محققین برای بررسی وضعیت شکار و تجارت غیرقانونی پانگولین در برمه چهار نوبت بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ به بازار فروش حیوانات در شهر مونگ لا سفر کردند. در این بازدیدها ۲۷ پانگولین زنده، ۴۲ کیسه از پولک‌های پانگولین، ۳۲ پوست کامل و ۱۶ جنین که در الکل نگهداری می‌شد را در بازار یافتند. اکثر آن‌ها در برمه شکار شده بودند اما تعدادی هم از کشورهای همسایه و حتی از آفریقا به این بازار رسیده بودند. این تحقیقات نشان می‌دهد برمه به مرکزی برای تجارت غیرقانونی پانگولین و سایر حیوانات وحشی به چین تبدیل شده است.
در شرق آسیا شکار پانگولین هم برای مصرف خوراکی، هم به خاطر خواص دارویی که در باورهای عامیانه به آن نسبت می‌دهند و هم برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی انجام می‌شود. هرچند با توجه به رژیم غذایی خاص این حیوان (اکثرا مورچه و موریانه و مقدار کمی حشرات دیگر) نگهداری از آن بسیار دشوار است و حتی در باغ وحش‌ها هم به ندرت دیده می‌شود.

پانگولینبا اینکه شکار و خریدوفروش این حیوان در تمام کشورهای محل زندگی آن ممنوع شده این کار در حجم وسیعی ادامه دارد. دکتر کریس شپارد مسئول کنوانسیون تجارت حیوانات وحشی در منطقه جنوب شرق اسیا می‌گوید: «شبکه‌های قدرتمند قاچاق حیات وحش و تقاضای روبه‌رشد بازار همه انواع پانگولین آسیایی را در آستانه انقراض قرار داده است و اگر حکومتهای آسیایی برای کاهش قاچاق در مرزهای خود با یکدیگر همکاری نکنند به زودی این حیوانات شگفت‌انگیز برای همیشه از طبیعت محو خواهند شد».

درباره نویسنده

محسن کاظم پور

دیدگاه شما چیست