طبیعت و محیط زیست

حلقه نور در قاره سرد

نوشته شده توسط حُسنا افتخاری

در شرق آسمان قطب جنوب کریستال های یخ موجود در هوا پرتوهای نور خورشید را به شکل یک حلقه در می آورند.
در ابرهای با ارتفاع بالا کریستال های بسیار ریز استوانه ای با مقطع شش ضلعی وجود دارد که در اثر برخورد نور خورشید با آنها این پدیده رخ می دهد که هاله ی ۲۲ درجه نام دارد.
کریستال ها مانند منشور عمل کرده و نور دریافتی را با زاویه ۲۲ درجه منحرف می کنند. وجود میلیون ها کریستال در جهت گیری های مختلف می تواند باعث ایجاد یک هاله به شکل دایره کامل در اطراف خورشید شود.
این اتفاق در نواحی قطبی به کرات، در سرتاسر دنیا و حتی در استوا نیز ممکن است رخ دهد. در اطراف برخی هاله ها نقاطی نورانی که خود شبیه خورشید های کوچک هستند دیده می شوند.
عکاس ایتالیایی انریکه ساچتی این هاله را در سال ۲۰۱۳ و در پایگاه تحقیقاتی فرانسوی-ایتالیایی کنکوردیا در فلات قاره قطب جنوب که یکی از سرد ترین نقاط کره زمین است ثبت نموده؛ در حالی که یخ های موجود در هوا نمایشی از نور ترتیب می دهند یخی که پایگاه را محاصره کرده برای محقق ها فرصتی فراهم آورده تا تاریخ سیاره را بررسی کنند.
لایه های برف که در طول زمان تجمع یافته اند حباب هایی حاوی گاز های اتمسفر را در خود نگه داشته و آرشیوی از اقلیم های زمان های دور ساخته اند. توده های یخ نزدیک پایگاه کنکوردیا قدیمی ترین دی اکسید کربن جهان را در خود دارند که متعلق به لااقل ۸۰۰ هزارسال پیش است.

درباره نویسنده

حُسنا افتخاری

دیدگاه شما چیست