آخرین اخبار

تولید چند داروی بیوتکنولوژی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

ایران تا دو سال آینده، چند داروی بیوتکنولوژی تولید و به بازار عرضه می کند…

دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیان کرد: انتظار داریم با تلاش‌های صورت گرفته در حوزه تولید داروهای بیوتکنولوژی، تا دو سال دیگر چند داروی محصول بیوتکنولوژی ساخت داخل را در بازار بین‌المللی ببینیم.
وی افزود: در حال حاضر در دنیا حدود ۱۶۰ نوع محصول بیوتکنولوژی وجود دارد که تا دو سال آینده ۲۷ عدد از آنها در بازار دارویی کشور موجود خواهد بود، با نگاهی به این آمار متوجه می‌شوید شرایط چندان بدی نداریم؛ اما برای رسیدن به نقطه قابل قبول راه طولانی در پیش داریم.
به گفته قانعی، بیشتر تولیدکنندگان تاکنون فقط به بازار داخلی توجه داشتند و برای صادرات دارویی تولید نمی‌کردند؛ اما مدتی است که به تولید دارو برای عرضه در بازارهای جهانی پرداخته‌اند و موفقیت‌هایی نیز در این زمینه داشته‌اند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با اشاره به اینکه در حال حاضر داروی بیوتکنولوژیکی با اسم و مشخصه ایرانی در بازارهای جهانی وجود ندارد، گفت: یکی از اهداف ما این است که تولیدات دارویی بیوتکنولوژیکی ایران به بازارهای جهانی وارد شود و شرکت‌های تولیدکننده ایرانی به این افتخار دست یابند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست