طبیعت و محیط زیست

صادرات فیل

نوشته شده توسط محسن کاظم پور

وزیر محیط زیست زیمباوه اعلام کرد در سال ۲۰۱۶ تعداد بیشتری فیل از حیات وحش این کشور زنده‌گیری شده و به چین صادر خواهند شد…

تعداد فیل‌های زیمباوه بیش از ظرفیت محیط زیستی این کشور است. اکنون بیش از ۸۵ هزار فیل در زیمباوه وجود دارد و به دلیل شرایط بد آب‌وهوایی از جمله خشکسالی حفظ این جمعیت فیل ممکن نیست. این جمعیت بزرگ از حیوانات با اکوسیستم زیمباوهمطابقت ندارد و آنهاترجیح دادند فیل‌ها و حیوانات وحشی دیگر را به کشورهایی که می‌توانند از این فیل هانگهداری کنند، صادر نمایند.
چین در اکتبر ۲۰۱۴ تعداد نامشخصی فیل از زیمباوه خریداری کرد. آن‌ها هشت ماه در قرنطینه نگهداری شده و سپس ۲۴ عدد از آن‌ها به پارک گردشگری چیملونگ در استان گوانگ دونگ چین منتقل شدند.
رسانه‌ها قیمت فروش هر فیل را چهل هزار دلار اعلام کرده بودند و این پول در اختیار پارک ملی هوانگه قرار گرفت که فیل‌ها از آن‌جا زنده‌گیری شده بودند. در آن زمان گزارش شد که مسئولین زیمباوه قصد دارند بیش از ۶۰ فیل دیگر را هم به خریدارانی در چین، فرانسه و امارات بفروشند. قبل از آن هم در سال ۲۰۱۲ هشت فیل به چین فروخته شد که سه تای آن‌ها بلافاصله پس از رسیدن به چین مردند.
تجارت فیل بین زیمباوه و چین به صورت قانونی و با توجه به مقررات کنوانسیون تجارت بین‌المللی جانوران و گیاهان وحشی (سایتس) انجام می‌شود. این کنوانسیون اجازه خرید و فروش حیوانات وحشی را می‌دهد به شرطی که به بقای آن گونه در طولانی‌مدت آسیب نزند.
بر اساس آمار «بنیاد جهانی حیات وحش» در سال ۲۰۱۴ کل جمعیت فیل‌ها در آفریقا حدود ۷۰۰ هزار و تعداد فیل‌های آسیایی حدود ۳۲ هزار بوده است. تعداد فیل‌های زیمباوه در این آمار ۸۰ هزار اعلام شده است.
اما در مورد شرایط زنده‌گیری و انتقال و کیفیت نگهداری از این فیل‌ها در چین ابهاماتی وجود دارد. در سپتامبر ۲۰۱۵ تصاویری از فیل‌های حاضر در مرکز قرنطینه چینگ‌یوان در استان گوانگ‌دونگ منتشر شد که بر پشت یکی از آن‌ها جراحت بزرگی دیده می‌شد. در این تصاویر که به طور مخفیانه تهیه شده بود تعداد دیگری از فیل‌ها نیز بیمار به نظر می‌رسیدند. این موضوع باعث شده تا برنامه خریدوفروش فیل‌های وحشی با انتقاداتی نیز روبرو باشد.

درباره نویسنده

محسن کاظم پور

دیدگاه شما چیست