آخرین اخبار

انجام لایه نشانی کاتالیست پلاتین

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

پژوهشکده فناوری‌های شیمیایی موفق به انجام لایه نشانی کاتالیست پلاتین به روش پوشش‌دهی الکتروشیمیایی برای استفاده در پیل سوختی PEM‎ شد…

دکتر سیداحمد مظفری عضو هیئت علمی پژوهشکده فناوری‌های شیمیایی سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران گفت: پیل سوختی یک ابزار الکتروشیمیایی با کارایی بالا برای تبدیل مستقیم انرژی شیمیایی موجود در سوخت به الکتریسیته از طریق یک واکنش شیمیایی با اکسیژن و یا یک اکسیدانت دیگر است.
وی افزود:‌ پیل سوختی الکترولیت پلیمری که گاهی پیل سوختی غشاء تبادل پروتون نیز نامیده می‌شود، در مقایسه با سایر پیل‌های سوختی از دانسیته توان بالا و مزیت وزن و حجم پائین بهره می‌برد.
مظفری با اشاره به این مطلب که الکترودهای پوشیده شده با ذرات پلاتین با خواص الکتروکاتالیستی به مثابه قلب پیل سوختی، مسئولیت تبادلات الکترونی را بر عهده دارند گفت: از آنجاکه لایه الکتروکاتالیستی پلاتین نقش بسیار مهمی در کارایی پیل سوختی ایفا می‌کند، بنابراین در این پروژه تهیه این لایه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.
وی افزود: لایه‌ای از نانوذرات پلاتین بر روی سطح کاغذ کربنی اصلاح شده با کربن ولکان با استفاده از روش الکتروشیمیایی ولتامتری چرخه‌ای با تعداد چرخه‌های مختلف پوشش داده شد و میزان بارگذاری پلاتین بر روی سطح به ترتیب با روش‌های EDX‎ و ICP‎ مورد ارزیابی قرار گرفت.
دکتر مظفری در خصوص نتایج حاصل از اجرای طرح گفت: نتایج ارزیابی‌های الکتروشیمیایی لایه الکتروکاتالیست پلاتین تهیه شده بیانگر فعالیت الکتروکاتالیستی مناسب آن در مقایسه با سایر نتایج منتشر شده در مقالات است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست