آخرین اخبار

کمبود ویتامین D و بیماری ام‌اس

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

یک متخصص مغز و اعصاب در حاشیه گردهمایی ام اس گفت: علت بیماری ام اس هنوز به طور دقیق مشخص نیست،اما مطالعات متعدد نقش ویتامین دی و کمبود این ماده در بدن را با ابتلا به ام اس مرتبط دانسته اند…

دکتر عباس قربانی متخصص مغز و اعصاب در حاشیه گردهمایی بزرگ انجمن ام اس استان اصفهان گفت: بیماری ام اس حدود چهل سال پیش با عنوان اسکلروز شناخته می شد و تعداد کمی از افراد جامعه را درگیر کرده بود، اما به تدریج از سال ۶۵ به بعد شیوع بیماری رو به گسترش نهاد.
وی با اشاره به تاسیس بزرگ ترین مرکز ام اس ایران تاکید کرد: اصفهان به عنوان قطب درمان ام اس در کشور مطرح است و امید است این مرکز کلیه نیازهای بیماران را برآورده سازد.
این پزشک متخصص مغز و اعصاب در ادامه تصریح کرد: علت بیماری ام اس هنوز به طور دقیق مشخص نیست، ولی فاکتورهای محیطی و ابتلا به بعضی از ویروس‌ها یا چاقی، سیگار و همین طور کمبود ویتامین D از عوامل دخیل در ابتلا به این بیماری است.
قربانی با تاکید بر اینکه عوامل ژنتیکی و محیطی در ابتلا به ام اس نقش اساسی دارند عنوان کرد: علاوه بر دو فاکتور ذکر شده، مطالعات متعدد نقش ویتامین دی و کمبود این ماده در بدن را با ابتلا به ام اس مرتبط دانسته اند.
وی اظهار کرد: شیوع بیماری ام اس در کشورهایی همچوم نروژ و سوئد که در آن به لحاظ شرایط آب و هوایی میزان آفتاب کمتر از لحاظ عادی است بسیار بیشتر است همین موضوع مشخص کرد که کمبود ویتامین D در شیوع بیماری نقش موثری دارد. و در آزمایشات مختلف مشخص شد که در بدن مبتلایان به ام اس ویتامین دی بسیار کم است.
قربانی ادامه داد: ویتامین D در مکانیسم‌های مختلف در واکنش های متفاوت در بدن نقش ایفا می کند و یکی از نقش‌های آن ساختمان ماده سفید مغز است که کمبود ویتامین D باعث می‌شود پروتئینی که در ساختمان ماده سفید شکل می‌گیرد و باعث استحکام آن می شود در نقص شدن ماده سفید تاثیر گذارده و زمینه را برای ابتلا به بیماری ام اس فراهم کند.
این پزشک متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: بطور طبیعی افراد ویتامین دی کمی از نور خورشید می گیرند و بعلاوه یک فرد بالغ ۱۵۰۰ نانوگرم ویتامین دی روزانه از تغذیه دریافت می کند که کم است.
وی با شاره به اینکه منبع اصلی دریافت این ویتامین نور خورشید است گفت: اگر افرادی میزان کافی ویتامین دی را از تغذیه روزانه و تابش خورشید بدست نمی آورند باید از مکمل های ویتامین دی استفاده کنند.
قربانی منابع اصلی ویتامین دی را در درجه اول نور خورشید و سپس خوراکی هایی مانند شیر غنی شده با ویتامین دی، حبوبات، جگر، زرده تخم مرغ، ماهی و روغن کبد ماهی عنوان کرد.
وی میزان توصیه‌شده ویتامین D در روز را حداقل ۶۰۰ واحد و حداکثر ۴۰۰۰ واحد برای افراد عادی بیان کرد.
وی همچنین تاکید کرد: عوامل عصبی تشدید کننده بیماری است.
منبع: ایمنا

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست