اخبار اخبار ایران و جهان طبیعت و محیط زیست

هشت‌پای غول‌پیکر در ساحل ژاپن

نوشته شده توسط محسن کاظم پور

هشت‌پاهای غول‌پیکر برای هزاران سال جانورانی در مرز افسانه و واقعیت محسوب می‌شدند. دریانوردان داستان‌هایی از هشت‌پاهای غول‌پیکری می‌گفتند که یک کشتی را به کام خود می‌کشند و افسانه‌های محلی فراوانی در مورد آن ساخته شده بود اما هیچ مدرکی از وجود آن‌ها به دست نیامده بود و مشخص نبود که آیا آنها واقعیت دارند یا مثل پری دریایی یک موجود افسانه‌ای هستند.
در اواخر قرن نوزدهم این معما حل شد. لاشه تعداد زیادی هشت‌پای عظیم‌الجثه در نیوفاندلند کانادا و زلاند نو به گل نشست و مشخص شد که این حیوان واقعا وجود دارد اما هشت‌پا نیست و از گروه ماهی‌های مرکب است که خویشاوند نزدیک هشت‌پاها و بزرگترین حیوان بی‌مهره دنیاست. آن‌ها دو بازوی بلند و هشت بازوی کوتاهتر دارند. طول آن تا ۱۳ متر رشد می‌کند یعنی تقریبا به اندازه یک اتوبوس. جمعیتش هم کم نیست و در تمام اقیانوس‌ها وجود دارد منتها محل زندگی آن در نقاط عمیق اقیانوس است و در نتیجه مشاهده آن توسط انسان یک واقعه بسیار استثنایی است.
این واقعه استثنایی در آخرین روزهای سال ۲۰۱۵ در ساحل ژاپن اتفاق افتاد. ماهی مرکبی به طول سه متر و ۷۰ سانتیمتر به کنار یک اسکله آمد و یک مربی شیرجه که آن را دیده بود به کنار آن رفت و او را به سمت اقیانوس هدایت کرد. این شخص می‌گوید در آن لحظه حس کنجکاوی من بر ترسم غلبه کرده بود. او می‌گوید این حیوان آسیب‌دیده یا بیمار نبود و کاملا سرزنده به نظر می‌رسید به سوی من مرکب پرتاب کرد (جوهر سیاه رنگی که مکانیسم دفاعی این حیوان است و به همین دلیل ماهی مرکب نامیده می‌شود) و می‌خواست بازوهایش را دور بدنم حلقه کند. یکی از قایق‌های ماهیگیری هم توانست با یک دوربین زیر آبی فیلم کوتاهی از این حیوان مرموز ثبت کند.
تا ابتدای قرن بیستم این حیوان تنها جانور بزرگ‌جثه‌ای بود که هیچ تصویر یا فیلمی از نمونه بالغ و زنده آن وجود نداشت. نمونه‌هایی که در موزه‌ها نگهداری می‌شند اکثرا لاشه‌هایی بودند که به ساحل افتاده بودند یا از شکم نهنگ‌های اسپرم بیرون کشیده شده بودند و در نتیجه وضعیت مناسبی نداشتند.
در سال ۲۰۰۲ اولین عکس از یک نمونه زنده و بالغ گرفته شد و دو سال بعد محققان ژاپنی از آن‌ها در زیستگاه طبیعی خودشان در عمق ۹۰۰ متری آب تصویربرداری کردند. آن‌ها برای این کار دنبال نهنگ‌های اسپرم حرکت کردند که تنها شکارچی طبیعی شناخته شده ماهی مرکب غول‌پیکر بالغ است و با یک طناب ۹۰۰ متری که طعمه‌های آن‌ها مثل ماهی‌های مرکب کوچک و میگو به آن وصل شده بود و یک دوربین در آن قرار داشت توانستند تصاویری از یک ماهی مرکب هشت متری بگیرند.
این مشاهده‌ها می‌تواند کمکی برای شناخت بیشتر این جانور باشد. جانوری که اطلاعات بسیار کمی از آن داریم. دلیل آمدن آن‌ها به سواحل که در موارد نادری اتفاق می‌افتد نامشخص است و حتی نوع طعمه‌ها و شکارچیان طبیعی آن هم برایمان چندان مشخص نیست.

درباره نویسنده

محسن کاظم پور

دیدگاه شما چیست