آخرین اخبار

اولین همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

اولین همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران؛ چشم اندازهای بین المللی شدن دانشگاهها و چالش های آن در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار می گردد…

نظام علمی و دانشگاهی بنا به سرشت خود مرزناپذیر است. علم در عین حال که محلی است، جهانی هم هست. از محدوده های جغرافیایی فراتر می رود و ثروت مشترک همۀ بشریت است. تنها از طریق گفتگوی میان فرهنگ‌های متنوع است که می‌توان به جهانی عادلانه، چند فرهنگی و سرشار از گونه خلاقیت، صلح، همزیستی و هم افزایی در جهت بهبود شرایط بشری امید بست و دانشگاه از جملۀ مؤثرترین نهادها برای برقراری این گفتگو و کنش ارتباطی است. بند ششم سیاست‌های کلی علم و فناوری بر گسترش همکاری و تعامل فعال، سازنده و الهام‌ بخش در حوزه ی علم و فناوری با سایر کشورها و مراکز علمی و فنی معتبر منطقه‌ای و جهانی به ویژه جهان اسلام همراه با تحکیم استقلال کشور تصریح دارد. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز بر همین مبنا یکی از برنامه‌های محوری خود را بین‌المللی شدن آموزش عالی و دانشگاه‌ها قرار داده است. بین‌المللی شدن آموزش عالی روندی درجهت درهم تنیدن کارکردهای آموزشی، پژوهشی، خدمات تخصصی و دیگر کارکردهای دانشگاهی در سطوح محلی، ملی، منطقه‌ای و جهانی است. آینده پژوهی علم شناخت و آماده بودن برای وقایع و تغییرات آینده است و از آنجا که علم یکی از مولفه های اساسی ساختن آینده به شمار می رود، آینده پژوهی آموزش عالی به معنای برنامه ریزی حرکت علمی کشور و هدایت آن به سمت ایفای نقش هرچه بیشتر در توسعه کشور از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی است. با این چشم انداز است که « اولین همایش ملی آینده پژوهی آموزش عالی ایران “چشم اندازهای بین المللی شدن دانشگاهها و چالش های آن”  فرصتی برای محققان، صاحبنظران ، دانشگاهیان، مدیران وسیاستگذاران فراهم می آورد تا افق های تازه ای در مسیر بین المللی شدن دانشگاه های ایرانی گشوده بشود.
این همایش ملی با محوریت بین المللی شدن دانشگاهها (چالش‌ها، کلان روندها، پیشرانها و بازدارنده‌ها)، ترسیم چشم انداز و آینده مطلوب بین‌المللی شدن نظام علم و فناوری و آموزش عالی، آینده نگاری و سناریوپردازی برای دستیابی به بین‌المللی شدن نظام علم و فناوری و آموزش عالی، کاربست روش های آینده پژوهی در سیاست گذاری، برنامه ریزی و مدیریت دانشگاهها در فرآیند بین المللی شدن و   ارزیابی تجربیات ملی و جهانی بین المللی شدن دانشگاهها در تاریخ ۲۸ الی ۳۰ اردیبهشت ۹۵ در  دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزار می شود.
علاقه مندان می توانند مقالات خود را تا تاریخ ۲۰ دی ۹۴ به دبیرخانه همایش ارسال کنند و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.fshei.irphe.ir مراجعه نمایند.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست