آخرین اخبار

آغاز بزرگترین گردهمایی مدیران و متخصصان کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت با میزبانی دانشگاه صنعتی شریف و با حضور مدیران برجسته‌ی کشور آغاز بکار کرد…

بخش علمی کاربردی سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت با حضور مهندس بیژن زنگنه وزیر نفت، دکتر فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف و شمار زیادی از مدیران و متخصصان برجسته‌ی مدیریت، در سالن همایش‌های برج میلاد آغاز به کار کرد.
دکتر سید بابک علوی دبیر سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت از این کنفرانس به عنوان بزرگترین گردهمایی مدیران و متخصصان کشور یاد کرد و گفت: کنفرانس بین المللی مدیریت، فرصتی برای تعامل مدیران، اساتید، و مشاوران مدیریت، به منظور گفتگو پیرامون منتخبی از اساسی‌ترین موضوعات مدیریتی کشور به خصوص با تحولات محیطی پیش رو خواهد بود.
وی گفت: این کنفرانس، نهادی پایدار همراه با استقبال و تشویق مستمر از طرف مخاطبان آن، حتی در شرایط دشوار اقتصادی حاکم بر برخی سازمان ها می باشد و به مشارکت گسترده ی مدیران سازمانها و اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور در شبکه طراحی و اجرای کنفرانس اشاره کرد.
دکتر علوی در ادامه به افزایش توانمندی های سازمان‌های ایرانی برای روبرویی با تحولات محیطی پیش رو پس از شرکت در این کنفرانس اشاره کرد و گفت: همراستایی اهداف کنفرانس با شرایط کشور و توجه به قابلیت های موجود از جمله نقاط قوت سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت می باشد.
وی افزود: توجه به مفهوم «اقتصاد درون زا و برون گرا» در سیاست های اقتصاد مقاومتی برای انتخاب موضوعات سخنرانی ها، سمینارها و میزگردهای کنفرانس در بخش علمی-کاربردی از دیگر مسائلی ست که مورد مدنظر قرار گرفته است.
دبیر سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت به اهم اقدامات انجام شده در دو بخش علمی-پژوهشی و علمی-کاربردی این کنفرانس اشاره کرد.
این عضو هیئت علمی دانشکده ی مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به استقبال گسترده از این کنفرانس گفت: در بخش علمی-پژوهشی ۵۰۲ به دبیرخانه ارسال شده که از این میان ۱۶۹ مقاله پذیرفته شده است. همچنین در بخش علمی-کاربردی نیز ۵۳۲ تجربه مدیریتی توسط مدیران کشور به دبیرخانه ارسال گردیده که از این میان ۱۲۷ تجربه مدیریتی پذیرفته شده است.
دبیر این کنفرانس در پایان به ارایه ی ۷ سمینار تخصصی در بخش علمی-پژوهشی و ۱۶ سمینار آموزشی در بخش علمی-پژوهشی اشاره نمود و خاطرنشان کرد؛ در بخش علمی-پژوهشی سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت ۳۶ تجربه ی مدیریتی توسط مدیران صنعت گاز، توانیر، صنعت آب و فاضلاب، صنعت آب، صنعت نفت، صنعت بیمه، ایدرو، تامین اجتماعی،و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ارایه خواهد شد و ۴۰ سخنرانی علمی-کاربردی و میزگرد با تاکید بر محورهای موضوعی کنفرانس برای شرکت کنندگان در کنفرانس ارائه می‌شود.
در ادامه‌ی آیین افتتاحیه این کنفرانس دکتر محمود فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف، ضمن ابراز خرسندی از برپایی این کنفرانس گفت: امیدوارم که سیزدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت فرصت مناسبی برای تعامل و تبادل نظر میان فعالان و صاحبنظران حوزه ی مدیریت را فراهم نماید.
وی افزود: امروز در حالی میزبان شما در این کنفرانس هستیم که کشور عزیزمان بیش از پیش به علم و تجارب برتر مدیریت نیاز دارد، تا با تکیه بر آنها زمینه برای تحرک اقتصادی و ارتقای سطح عملکرد سازمانها و ایجاد تحولی جدی در اقتصاد کشور فراهم شود.
دکتر فتوحی خاطرنشان کرد؛ شرایط کشور امسال و سال آتی به گونه ای است که اهتمام بیشتر به مسایل اساسی مدیریتی کشور با توجه به نیاز به حرکتهای جدی در جهت رشد کسب و کارها و رشد اقتصادی، موضوعی کلیدی در سطح ملی به شمار می آید.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در ادامه گفت: توجه به سیاستهای اقتصاد مقاومتی و تلاش برای ساماندهی به وضعیت اقتصادی کشور لازم می سازد تا جنبه های مدیریتی مهمی را در سطح سازمان ها و کسب و کارهای مختلف مورد توجه قرار دهیم.
وی خاطرنشان کرد؛ توانمند سازی برای صادرات، تقویت بهره وری و چابکی سازمانها و تامین منابع لازم برای سرمایه گذاری در جهت رشد کسب و کارهای داخلی از جمله اهم موضوعاتی ست که مورد توجه مسئولین کنفرانس بوده است.
دکتر فتوحی در ادامه ی صحبتهایش ضمن اشاره به فعالیتهای مثمرثمر دانشگاه صنعتی شریف در کشور گفت: دانشگاه شریف طی سالهای گذشته توانسته است برای ایجاد توانمندی هایی در این عرصه از طریق تشکیل و توسعه دانشکده ی مدیریت و اقتصاد گامهای بلندی بر دارد.
رییس دانشگاه شریف در پایان ابراز امیدواری کرد که با برپایی این کنفرانس فرصتی فراهم شود تا از یک سو دانشگاهیان ایده های جدیدی را برای ارتقای کیفیت آموزش مدیریت و طراحی برنامه های آموزشی متناسب با نیازهای کشور به دست آورند و از سوی دیگر با ارایه دستاوردهای پژوهشی و نیز تجارب علمی، فرصت یادگیری ارزشمندی را یرای مدیران فراهم گردد.
وزیر نفت: موتور توسعه با انسانهای توسعه یافته روشن می شود
بنا بر این گزارش؛ مهندس بیژن زنگنه با بیان این که در کشور به موضوع اندیشه پردازی و نظریه پردازی پرداخته نشده است، تاکید کرد: به نظر من، موتور توسعه بلاشک با انسان‌های توسعه یافته روشن می شود و بدون تربیت و وجود انسان‌های توسعه یافته نمی‌توان به توسعه دست پیدا کرد.
وزیر نفت افزود: توسعه ابتدا در وجود و ذهن انسانهای فرهیخته شکل می‌گیرد و سپس در بنگاه‌ها، ساختار، اجتماع و سیاست یک کشور بروز می‌کند. هرگز با اغتشاش و پراکندگی ذهنی و نابسامانی اجتماعی نمی توان به توسعه واقعی دست پیدا کرد.
مهندس زنگنه بزرگترین مشکل را در بخش مدیریت ساختاری ایران، نبود انسجام ذهنی میان مدیران، تفرق و واگرایی در آرای آنها در زمینه های مختلف عنوان کرد و گفت: با اندیشه‌های ایلی که خیلی به آن احترام میگذارم ، نمی‌شود در قرن ٢١ به سمت توسعه رفت و جامعه مدرن ایجاد کرد؛ منظورم کپی برداری از جامعه غربی نیست، بلکه ضرورت اندیشه ورزی در چارچوب اسلامی مورد نظر است.
وی مرحله بعد از اندیشه ورزی و نظریه پردازی را داشتن مدیرانی دانست که بتوانند آن را اجرایی کنند و گفت: مدیران فقط با حضور در کلاس درس مدیر نمی‌شوند و باید در حوزه عمل تربیت شوند، همانگونه که دانشجوی فوق لیسانس و دکترا برای پایان تحصیلات نیازمند استاد راهنماست، یک مدیر هم باید مدیر راهنما داشته باشد.
برنامه های وزارت نفت منطبق بر اقتصاد مقاومتی
وزیر نفت در ادامه به درونزایی و برونگرایی که در اقتصاد مقاومتی آمده اشاره کرد و گفت: درونزایی به معنای رشد شتابان اقتصادی است که به طور طبیعی به یک تعامل بین المللی برای جذب منابع و تکنولوژی برای دسترسی به بازار نیازمند است.
وی به موضوع برونگرایی پرداخت و با بیان این که اساس برونگرایی خودکفایی است، یادآورشد: خودکفایی به معنای قطع ارتباط با دنیای بیرون نیست، بلکه باید با ارتباط با کشورهای دیگردر جهت خودکفایی گام برداشت.
زنگنه با بیان این که همه برنامه‌های وزارت نفت منطبق بر اقتصاد مقاومتی است، افزایش ظرفیت تولید نفت خام و میعانات گازی را در این جهت عنوان کرد و گفت: ظرفیت تولید نفت خام و میعانات گازی با تاکید بر برداشت از میدان‌های مشترک تا انتهای برنامه ششم به ۵ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز می‌رسد که سهم نفت از این میزان ۴ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز و سهم میعانات گازی یک میلیون بشکه در روز است.
وزیر نفت با اشاره به این که تا پایان این دولت، بخش عمده و اعظم توسعه میدان گازی پارس جنوبی به نتیجه می‌رسد، اظهار کرد: تولید گاز ایران تا نیمه سال ١٣٩۶ به بالای یک میلیارد مترمکعب در روز می رسد.
نظریه پردازی نوین، نیاز امروز
وزیر نفت در ادامه با بیان این که از جمله مفاهیمی که در جهان امروز مورد توجه اهل اندیشه و توسعه قرار دارد، مفاهیم مدیریت، رهبری سازمانی و کارآفرینی است به توسعه فرهنگی اشاره کرد و افزود: توسعه بیش از هر چیز امری فرهنگی و انسانی است؛ اما مهم این است که فرهنگ را چگونه تعریف کنیم و برداشت ما از فرهنگی بودن توسعه چه باشد.
وی با بیان این که ما برای توسعه بیش از هر چیز به فیلسوفانی در تراز نوین در کشور نیاز داریم که بتوانند نظریه پردازان جهانی نو برای ما با مشخصات و جایگاه و موقعیت امروزی در جهان و منطقه باشند، تصریح کرد: این فیلسوفان عقلگرا باید بتوانند به سئوالات مهم و بی پاسخ مانده جواب دهند، سوالاتی که جواب‌های منسجمی برای آن وجود ندارد و یا اگر هست، انفرادی است و در حد نظریه پردازی نیست.
زنگنه با تاکید بر این که بدون ارائه نظریه ها و تحلیلهای منسجم با پاسخهای روشن و منطقی نمی شود وارد مسیر توسعه شد؛ خاطرنشان کرد: البته غیرقابل انکار است که در جامعه اسلامی ما فیلسوفان و اندیشمندانی که بخواهند وارد این عرصه شوند باید منعکس کننده تاریخ، فرهنگ و ارزش‌های توحیدی و اسلامی باشند.
گفتنی ست؛ پس از صحبت‌های وزیر نفت، دکتر مسعود نیلی مشاور اقتصادی رییس جمهور و عضو هیئت علمی دانشکده‌ی مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف سخنرانی خود را با موضوع “چشم انداز اقتصاد پساتحریم” ارایه نمود.
خاطرنشان می‌شود؛ بخش علمی-کاربردی از روز شنبه ۱۲ دی‌ماه آغاز گردیده و تا دوشنبه ۱۴ دی‌ماه در سالن همایش‌های برج میلاد ادامه خواهد داشت.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست