اخبار ایران و جهان مقالات

مروری بر ۲۰۱۵: انقراض اتفاقی حیرت دانشمندان را برانگیخت

نوشته شده توسط محیا فراهانی

پیش از این محققان معتقد بودند مرگ باکتری‌ها طی آزمایش‌هایی که درباره تکامل انجام می‌شد، تنها نتیجه بقای شایسته‌ها و حذف ضعیف‌هااست؛ اما امسال، دانشمندان متوجه شدند نابودی این باکتری ها بیشتر تصادفی بوده است.
انقراض تبار آزمایشگاهی باکتری‌ای که هزاران نسل رشد کرده بود در یک مطالعه آزمایشگاهی به شدت کنترل شده، آموزه تکاملی جدیدی را برای ما به ارمفان آورد: بقا نه تنها به شایستگی بلکه به بخت هم وابسته است.
برای بیش از یک ربع قرن، گروهی از دانشمندان زیست‌شناسی تکاملی، ۱۲ فلاسک از باکتری E.coli را در دانشگاه میشیگان رشد داده بوده اند. حدود ۳۱۰۰۰ نسل پیش برخی از باکتری ها در یک فلاسک توانایی استفاده از ماده ای به نام سیترات را به عنوان منبع انرژی به دست آوردند. دانشمندان فکر می کردند، باکتری هایی که در آن فلاسک، نمی توانستند از سیترات تغذیه کنند به خاطر حذف شدن در رقابت از بین رفته اند.
اما هنگامی که این تیم از دانشمندان همان آزمایش را دوباره اجرا کردند، نمونه های احیا شده، قبل از باکتری هایی که از سیترات تغدیه نمی کردند از بین رفتند، این باکتری ها ۴۰ بار از ۴۰ بار در یک جمعیت مخلوط زنده مانده بودند. امسال این تیم به نتیجه رسید که تصادفی آزمایشگاهی باعث حذف آن ها در بار اول شده بود. اما برخلاف دنیای واقعی این باکتری ها شانس دوباره ای برای بقا یافته اند و اکنون فلاسک بعدی نیز به این آزمایش اضافه شده است.

درباره نویسنده

محیا فراهانی

دیدگاه شما چیست