اخبار اخبار ایران و جهان فناوری

راه حل مسالمت آمیز گوگل برای آزمایش خون!

نوشته شده توسط ثمین موتمن فر

آزمایش خون برای بعضی‌ها همیشه از ترسناک‌ترین و دردناک‌ترین کارها به حساب می‌آید. مخصوصا آنهایی که ترس بیش از اندازه از سوزن دارند. کلا بعضی‌ها سوزن‌ها و آمپول‌ها را شبیه نیزه‌های جنگی می‌بینند و پرستاران و کادر بیمارستانی را سربازان دشمن خون‌خوار تصور می‌کنند. احتمالا این حس و درد آن‌قدر عمیق است که بعضی‌ها مدام در حال جست و جوی راه حل جایگزین مسالمت‌آمیزتری باشند. مخصوصا پدر و مادرانی که با بیماری فرزندانشان در حال مبارزه هستند.
از همین جست‌وجو و کنجکاوی‌ها کمپانی گوگل هم همین حس را درک کرده و می‌خواهد طرح تست خون بدون استفاده از سوزن را ثبت کند تا شاید روزی برسد که بدون درد و در کمترین زمان ممکن مقدار خون مورد نیاز از بدن ضعیف بیماران و کودکان برای آزمایش گرفته شود.
در این فناوری دستگاهی وجود دارد که درونش یک مخزن فشار منفی پرشده از گاز است و در انتهای مخزن شتاب‌دهنده منفذی وجود دارد که توسط یک پوسته‌ پوشانده شده است.

شیوه جدید گوگل برای خون گرفتن

این دستگاه محرکی مثل دکمه یا ماشه‌ای هم دارد که پس از فعال کردن آن، گاز تحت فشار، یک میکروذره را با سرعت مافوق صوت در داخل مخزن شتاب‌دهنده شلیک می‌کند. این میکروذره شامل نانوذرات طلا است که توسط مواد تجدیدپذیری از جنس پلی لاکتیک-کو-گلیکولیک اسید احاطه شده‌اند. میکروذرات با سرعت مافوق صوت با پوسته انتهای مخزن برخورد می‌کند و پوسته و پوست کاربر را سوراخ می‌کند. بلافاصله قطرات خون کاربر توسط مخزن فشار منفی مکیده می‌شوند. این دستگاه می‌تواند به صورت یک ابزار دستی یا حتی یک گجت پوشیدنی ساخته شود.
سازندگان و کارشناسان فروش می‌گویند یک چنین ابزار غیر تهاجمی و کاربر پسندی این قابلیت را دارد که تعداد افراد بیشتری را به سمت آزمایش‌های تایید سلامت و غربالگری سوق دهد و در نتیجه در مدیریت بیماری‌های واگیردار بسیار مفید خواهد بود.

درباره نویسنده

ثمین موتمن فر

دیدگاه شما چیست