آخرین اخبار

اصفهان به عنوان پایگاه ام‌اس در دنیا

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

رئیس انجمن ام اس استان در همایش بزرگ ام اس گفت: مرکز تخصصی ام اس در استان اصفهان یکی از بزرگ ترین مراکز آموزشی، درمانی در سطح دنیا است…

گردهمایی بزرگ انجمن ام اس استان اصفهان روز پنج شنبه با حضور دکتر مسعود اعتمادی فر رئیس انجمن ام اس و جمعی از متخصصین مغز و اعصاب استان، خیرین و بیماران ام اس در مرکز بزرگ ام اس استان اصفهان برگزار شد.
رئیس انجمن ام اس استان در ابتدای این همایش با ارائه گزارشی از روند فعالیت مرکز ام اس استان اظهار کرد: اولین و مجهزترین مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی ام‌اس به همت عده‌ای از متخصصان مغز و اعصاب و با کمک جمعی از نیکوکاران استان با رسالت و اهداف والای درمانی، آموزشی و فرهنگی دهم مهرماه سال جاری در روز عید غدیرخم افتتاح شد.
وی با اشاره به تاسیس این مرکز گفت: بعد از سال‌ها توانستیم مرکزی جهت درمان بیماران ام اس در اصفهان ایجاد کنیم که در جهان نمونه است و این مرکز هدیه به کسانی است که با بیماری ام اس دست و پنجه نرم می کنند.
وی افزود: حدود بیست و شش سال پیش در اصفهان کمتر از پنجاه نفر بیمار ام اس در اصفهان زندگی می کردند. اما بتدریج آمار مبتلایان به ام اس در استان بالا رفت و اکنون نزدیک به هفت هزار بیمار ام اس در اصفهان شناسایی شده است.
این پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب در خصوص آغاز فعالیت این مرکز تخصصی تصریح کرد: طبقه اول این مرکز درمانی از روز شنبه آینده شروع به کار خواهد کرد و هر روز دو الی سه پزشک متخصص در محل حضور دارند و بیماران را ویزیت می کنند.
وی تاکید کرد: در حال حاضر هفت پزشک متخصص مغز و اعصاب آماده همکاری با مرکز هستند و در آینده نزدیک هفت پزشک دیگر به این جمع اضافه خواهند شد.
اعتمادی فر ادامه داد: در این مرکز بخش‌های مختلفی شامل درمانگاه‌های متعدد، آزمایشگاه، واحد توانبخشی، کلاس‌های آموزشی، سایت و کتابخانه، داروخانه، سالن‌های بستری موقت برای مردان و زنان، رادیولوژی و ام.آر.آی، سالن اجتماعات واحدهای اداری و دیگر بخش‌های مورد نیاز در نظر گرفته شده است که پاسخگوی نیازهای درمانی و توانبخشی مبتلایان به ام اس است.
وی یادآور شد: مرکز تحقیقاتی، آموزشی و درمانی ام‌اس اصفهان در چند طبقه ساخته شده است. طبقه اول آن مربوط به کلینیک‌ها و داروخانه است که تا هفته آینده بطور کامل افتتاح می شود.
وی طبقه دوم را مخصوص درمانگاه‌های بازتوانی عنوان کرد و افزود: طبقه دوم این مرکز انواع وسایل توان بخشی تعبیه شده است که از شنبه بصورت ابتدایی شروع بکار کرده و طی یک ماه آینده بطور کامل به بهره برداری می رسد.
اعتمادی فر در ادامه افزود: طبقه سوم مختص مرکز تحقیقات شامل آزمایشگاه‌های مخصوص کارهای تحقیقاتی و طبقه چهارم نیز به انجمن ام‌اس و کلاس‌های آموزشی و برگزاری سمینار اختصاص دارد.
وی با بیان فعالیت ها و خدمات مورد نظر این مرکز تاکید کرد: خدمات ارائه شده انجمن ام‌اس اصفهان به بیماران در قالب فعالیت های مددکاری و اجتماعی، فعالیت های آموزشی و فرهنگی، فعالیت های توانبخشی و پزشکی است.
رئیس انجمن ام اس استان فعالیت این مرکز را در گرو همکاری متقابل بیماران با این مرکز عنوان کرد و گفت: بیماران ام اس باید تعامل مناسبی با این مرکز داشته و این مرکز را همانند خانه خود بدانند. وی در ادامه تاکید کرد: بیماران تصمیم گیری جهت درمان و تجویز دارو را به پزشک خود بسپارند.
اعتمادی فر با اشاره به بالا رفتن آمار مبتلایان به ام اس در استان و لزوم انجام تحقیقات در خصوص این بیماری یادآور شد: هر هفته سی الی چهل بیمار مبتلا به ام اس و سالانه نهصد بیمار جدید به مبتلایان در کشور اضافه می شود که این رشد بالا نیازمند انجام تحقیقات گسترده در این زمینه است.
وی تاکید کرد: خوشبختانه در زمینه کارهای تحقیقاتی اصفهان پیشتاز بوده است و هر ۵ روز یک مقاله در خصوص ام اس از استان اصفهان به چاپ می رسد.
وی با تاکید بر اینکه اولین داروهای درمانی در اصفهان موجود بوده است گفت: داروهای بیماری ام اس در استان موجود است و اکثر بیماران با استفاده از این داروها روند بیماری را به خوبی طی کرده اند.
اعتمادی فر در نهایت گفت: خوشبختانه ایران در زمینه تولید دارو بسیار موفق بوده است و در زمینه فراهم نمودن داروی بیماران ام اس با مشکلی مواجه نیستیم و تا دوهفته آینده داروهای جدید بیماری ام اس در همین مرکز توزیع می شود.

منبع: ایمنا

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست