آخرین اخبار

ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی در دانشگاه صنعتی شریف

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در پی همکاری شرکت فناوری نانو کفا با دانشگاه صنعتی شریف، امکانات خدمات آزمایشگاهی این دانشگاه گسترش یافت…

“مرکز خدمات آزمایشگاهی” زیر مجموعه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شریف است که با هدف تمرکز و تسهیل در دسترسی به خدمات آزمایشگاه‌های پیشرفته و استفاده‌ی بهینه از توان مشاوره‌ای افراد متخصص در زمینه نیازهای توسعه‌ی علم و فناوری فعالیت آزمایشی خود را شروع کرده است.
این مرکز در تلاش است که با به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌های آزمایشگاهی دانشگاه شریف در حوزه‌های مختلف اعم از تجهیزات آزمایشگاهی، تخصص انسانی و دانش فنی و استفاده بهینه از این ظرفیتها بتواند شرایط دسترسی آسان به این خدمات را برای متقاضیان چه در داخل دانشگاه و چه در دانشگاه‌های دیگر، مراکز پژوهشی و صنایع کشور فراهم آورد.
تمرکز و ساماندهی امکانات و تجهیزات پیشرفته مورد نیاز رشته‌های مختلف، تسهیل فرآیند خدمات میان آزمایشگاهی، یکسان سازی فرایند خدمات آزمایشگاهی مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی، حمایت از آزمایشگاه‌های دانشگاه با کمک در تامین و تربیت نیروی متخصص، گسترش، بروز سازی و نگهداری تجهیزات، تسهیل ارتباط با مراکز آزمایشگاهی خارج از دانشگاه و استفاده بهینه و غیر انحصاری از تجهیزات آزمایشگاهی ارزشمند کشور از جمله اهداف ایجاد این مرکز می‌باشد.
در همین راستا و در حال حاضر مرکز خدمات آزمایشگاهی این دانشگاه علاوه بر خدماتی که در گذشته به پژوهشگران کشور ارائه می‌کرده است مجهز به دستگاه‌های؛ پراش اشعه ایکس (XRD)، پراکندگی زاویه کوچک اشعه ایکس (SAXS)، میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM)، پراکندگی نوری دینامیکی (DLS)، طیف نگار گسیل اتمی پلاسمای جفت شده‌ی القایی (ICP) و طیف سنج موزبایر(Mössbauer) گردیده است.
این دستگاه‌ها در قالب توافق‌نامه همکاری میان دانشگاه و شرکت کفا در اختیار دانشگاه قرار گرفته است. این همکاری نمونه موفقی از مشارکت در ارائه خدمات و تجمیع تجهیزات است که برای دسترسی آسان متقاضیان به خدمات مورد نیاز بسیار ارزشمند است.
خاطرنشان می‌شود؛ متقاضیان خدمات آزمایشگاهی می‌توانند با مراجعه به سایت این مرکز به آدرس: http: c-labs.sharif.ir از نحوه استفاده از این خدمات و دیگر امکانات موجود در مرکز خدمات آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی شریف اطلاع حاصل نمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست