آخرین اخبار

کنفرانس علوم و صنایع غلات، نان و فرآورده های آردی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

کنفرانس علوم و صنایع غلات، نان و فرآورده های آردی به منظور نقش و اهمیت بالای غلات در تامین انرژی انسان در سال آینده برگزار می شود…

در دنیای کنونی، نابسامانی در بخش تولیدات کشاورزی بسیار زیاد است و هنوز امنیت غذایی بخش عمده ای از مردم در کشورهای در حال توسعه تأمین نشده است. مطالعات نشان میدهد حدود یک سوم غذای تولید شده در جهان، هر ساله هدر می رود. امروزه چالش هایی چون افزایش گرسنگی در سطح جهان، عدم وجود تعادل در رژیم غذایی روزانه افراد، نابودی محیط زیست و منابع طبیعی،خشکسالی و کمبود آب باعث شده است تا موضوع امنیت غذایی به یکی از مهمترین مسایل جوامع بشری تبدیل شده در این راستا تأمین امنیت غذایی، از شرایط اصلی تحقق امنیت ملی و از ارکان توسعه اقتصادی کشورهای جهان بدل گردد.
امروزه نزدیک به ۷۰ درصد سطح زیر کشت یک میلیارد هکتاری جهان را غلات اشغال نموده است. تقریباً نیمی از کل نیازهای غذایی انسان به ویژه در آسیا به طور مستقیم از غلات تأمین گشته و این محصولات نقش مهمی در تامین امنیت غذائی جامعه بشری بر عهده دارند.
در کشور ما نیز با توجه به آمارهای سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) میزان سرانه مصرف گندم بیش از دو برابر متوسط جهانی می باشد و مردم ایران بعنوان یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان گندم به ویژه به شکل نان در جهان، با سرانه مصرف ۱۶۵ کیلوگرم گندم در سال در رتبه ششم مصرف جهانی قرار دارند از این رو عوامل تاثیر گذار بر این محصولات استراتژیک تاثیر مستقیمی بر وضعیت پایداری امنیت غذائی حاکم بر کشور خواهند داشت.
با توجه به مصرف بالا و نقش و اهمیت غلات در تامین انرژی مورد نیاز و سلامت انسان ها امروزه محققین در تلاش هستند تا با اعمال اصلاحات لازم در غلات و فرآورده های خوراکی حاصله از آن، بخش اعظمی از مشکلات عمومی جامعه در بخش های سلامت و تامین امنیت غذائی را با استفاده از امکانات و توانمندیهای صنایع غذائی و کشاورزی برطرف نمایند.
درهمین راستا دبیرخانه دائمی کنفرانس غلات، نان و فرآورده های آردی در نظر دارد تا با همکاری و مشارکت انجمن علمی علوم و فناوری غلات ایران و انجمن علوم و صنایع غذائی ایران و  با استفاده از تجارب اساتید و متخصصان بخش های علمی و صنعتی، حوزه صنایع غلات کشور نسبت به جمع آوری و فراخوان نیازهای پژوهشی و صنعتی حوزه غلات، نان و فرآورده های آردی در قالب کنفرانس های سالانه اقدام نموده و با هدایت پتانسیل تحقیقاتی محققین و دانشجویان علوم و صنایع غلات به سمت کمبودهای علمی در راستای ارائه راهبردهای تحقق امنیت غذایی پایدار در کشور به عنوان اصل اساسی اقتصاد مقاوتی حرکت نماید.
از این رو “کنفرانس علوم و صنایع غلات، نان و فرآورده های آردی” با محوریت تکنولوژی غلات، کنترل کیفیت غلات، شیمی، بیوشیمی و بیوتکنولوژی غلات، آنزیم ها در صنعت غلات، کاربرد صمغ ها و امولسی فایر ها در صنعت غلات، پروبیوتیک، پری بیوتیک ،سیمبیوتیک و فیبرها در غلات و غیره در تاریخ ۴ و ۵ خرداد ماه ۹۵ برگزار می شود.
علاقه مندان می توانند مقالات خود را تا تاریخ ۳۰ بهمن ماه سال جاری به دبیرخانه کنفرانس ارسال کنند و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجامراجعه نمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست