اخبار اخبار ایران و جهان سرویس انسان شناسی

بقایایی از شکارچیان عصر حجر در غرب ایران

نوشته شده توسط یوسف سرافراز

باستان‌شناسان ایرانی تعدادی ابزار سنگ در استان غربی ایران، کردستان، یافته‌اند که به گمان‌شان شکارچیان پارینه‌سنگی آن‌ها را به کار می‌برده‌اند.
حفریات باستان‌شناختی در شماری از غارها و پناهگاه‌های سنگی در امتداد رودخانه‌ی سیروان، در اورامان منطقه‌ای در غرب ایران، به کشف ابزار سنگ‌ها، استخوان‌های سوخته‌ی حیوان و بقایی از اجاق‌ها که شکارچیان عصر حجر برجای گذاشته بودند منجر شد.
کشف‌های جدید نشان‌دهنده‌ی این نکته هستند که شکارچیان ابتدایی در حدود چهل هزار سال پیش تا تقریباً دوازده هزار سال پیش، پایان عصر یخبندان، در منطقه می‌زیسته‌اند.
فریدون بیگلری، متخصص پارینه‌سنگی و سرپرست تیم حفاری، معتقد است که “یافته‌های جدید اطلاعات ارزشمندی را درباره‌ی شیوه‌ی زیست، شکار و ابزار کنده‌کاری فرهنگ جوامع ابتدایی شکارگر و گردآورنده‌ی غذا فراهم می‌کنند.”
او همچنین اضافه می‌کند که “یکی از یافته‌های مهم این پژوهش میدانی کشف پناهگاهی سنگی متعلق به ]دوره[ پارینه‌سنگی میانی است که در جایی نزدیکی روستای ناو به نام Maro Darai قرار دارد. این سایت تازه یافت‌شده قدیمی‌ترین شواهد حضور انسان در استان کردستان را در خود دارد.”
بیگلری خاطر نشان می‌کند که “بررسی‌ها و آزمایش‌های اولیه بر روی استخوان‌های حیوانی حاکی از این است که شکارچیان موستری تمرکزشان در شکار بر گله‌های بز وحشی‌ای بوده است که در کوه‌های ناهموار اورامان، در بالادست رودخانه‌ی سیروان، می‌زیسته‌اند.”
بنابر آن‌چه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران اعلام کرده است، دو تیم دیگر نیز شواهدی باستان‌شناختی یافته‌اند؛ شواهدی از جمله دو سایت مهم عصر آهن در نزدیکی روستای روار در اورامان، که در یکی از آن‌ها سنگ قبر بزرگ گنبدی شکلی وجود دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش باز می‌گردد.

منبع : تسنیم

درباره نویسنده

یوسف سرافراز

دیدگاه شما چیست