اخبار اخبار ایران و جهان فناوری

این قطره‌ها بسیار زیبا هستند

نوشته شده توسط ثمین موتمن فر

ریخت‌زایی قطره‌های روغن
با دستکاری کردن هوشمندانه قطره‌های روغن می‌توان اشکال و ساختارهای عجیبی ایجاد کرد. این روش امکان ساخت سازه‌های مصنوعی با ویژگی‌های کاملا طبیعی را فراهم می‌کند. تیم تحقیقاتی دانشگاه کمبریج و دانشگاه صوفیه در بلغارستان، از روش نسبتا ساده‌ای برای تغییر فاز قطره‌های روغن استفاده کردند. آنها قطره‌های یک مایع روغنی را در محلول آب و صابون چکاندند و سپس به آرامی محلول را تا رسیدن به نقطه انجماد سرد کردند. به این ترتیب فازهای «کریستال پلاستیکی» در دیواره داخلی قطره‌ها ایجاد شد. در طی این فرآیند قطره‌ها به طرز شگفت‌آوری تغییر شکل داده و به حالت‌های هشت‌ ضلعی، شش ضلعی، مثلث و رشته‌ای‌ تبدیل شدند.
روش‌های مختلفی برای تغییر شکل عناصر غیر زیستی وجود دارد. اما چگونه می‌توان آنها را وادار به تغییر شکل کرد و سپس روند تغییر شکل را کنترل نمود؟ و چه ارتباطی بین فرآیند دنیای زیستی و غیر زیستی وجود دارد؟ محققان به این سوال‌ها با اشاره به پدیده «ریخت‌زایی» پاسخ می‌دهند. این ایده به دهه ۱۹۵۰ برمی‌گردد؛ زمانی که آلن تورینگ پیشنهاد کرد که شاید ریخت‌زایی در نتیجه واکنش‌های شیمیایی محلی به وجود می‌آید و باعث می‌شود ماده از طریق منفذی پخش شود.
محققان قطره‌های هگزادکان چرب را که به صورت شناور در آب و صابون بودند به آرامی سرد کردند تا به اشکالی شبیه به بلور درآمدند. سپس با گرم کردن محلول آب و صابون مشاهده کردند که قطرات بلوری به شکل اصلی خود برگشتند.
این فرآیند خودسامانی توسط یک فاز بلوری، و یا لایه موم مانند در قسمت زیرین سطح قطرات ایجاد می‌شود و به احتمال زیاد توسط ویژگی‌های فیزیکی خود ماده کنترل می‌شود.
این بینش می‌تواند به دانشمندان و مهندسان کمک کند تا سازه‌های مصنوعی و ساختارهای پیچیده را از اجزای ساده‌ و با همان درجه از کنترل و پیچیدگی سیستم‌های زیستی بسازند. همچنین می‌توان از این روش در توسعه مواد دارویی، رنگ‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی مانند شامپوها و محصولات خانگی استفاده کرد.
بر اساس نتایج این تحقیق که در مجله «Nature» منتشر شده است، گاهی اجزای غیر زنده رفتاری زنده و پویا از خود نشان می‌دهند. اگر کنجکاو به مشاهده چنین رفتاری در قطره‌های چربی شده‌اید می‌توانید در زیر آن را ببینید:

ریخت زایی روغن

درباره نویسنده

ثمین موتمن فر

دیدگاه شما چیست