آخرین اخبار

تشخیص سلول های سرطانی به روشی جدید

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

الگویی جدید برای تشخیص سلول‌های سرطانی توسط محققان دانشگاه تهران معرفی شد…

محققان دانشگاه تهران، مکانیزم جدیدی را به عنوان یک سیستم تشخیصی در حوزه‌ شناسایی سلول‌های سرطانی معرفی کرده‌اند که قادر است بدون استفاده از نشانگرهای شیمیایی، سرطانی‌بودن یک تک‌سلول را با استفاده از کاوشگرهای متشکل از نانولوله‌های سیلیکونی، در مراحل آغازین بیماری شناسایی کند.
دکتر محمد عبدالاحد، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران و محقق طرح، در این باره اظهار کرد: مطالعه بر روی رفتارهای تک‌سلولی در حوزه سرطان، همیشه مورد توجه محققان بوده است، زیرا باعث نیل به یافته‌های ارزشمندی برای پی‌بردن به رفتار این سلول‌ها می‌شود. در این تحقیق از روشی بر مبنای پاسخ الکتریکی سلول به تحریک مکانیکی آن، به ‌عنوان روشی نوین در تشخیص سلول‌های سرطانی استفاده شده است.
وی افزود: در واقع میزان فعالیت آکتین‌ها (یکی از اجزای مهم اسکلت سلولی که در رفتار مکانیکی سلول و رشد و تقسیم آن نقش کلیدی دارد) و فعالیت الکتریکی غشای سلول با هم مرتبط است. این ارتباط پس از سرطانی‌شدن سلول دچار اختلال می‌شود و این نشانه‌ خوبی برای تشخیص سلول‌های سرطانی است.
دکتر عبدالاحد در توضیح نحوه‌ عملکرد این روش گفت: برای رسیدن به این هدف، یک کاوشگر (پروب) از نانولوله‌های سیلیکونی همراه با میکروپیپت شیشه‌ای فعال‌شده از نظر الکتریکی طراحی شده است. این نانوکاوشگر با اعمال تنش مکانیکی و کشیدن سلول توسط میکروپیپت، سیگنال الکتریکی حاصل از سلول را ثبت و بررسی می‌کند. در واقع روند کار، سیگنال‌گیری مستقیم از سلول و ارتباط مستقیم امپدانس الکتریکی و تحریک مکانیکی سلول است که برای تشخیص مراحل اولیه‌ سرطان به کار می‌رود. بدین ترتیب، می‌توان الگوی جدیدی برای تشخیص سلول‌های سرطانی ارائه داد.
وی در ادامه افزود: بررسی رفتارهای مقاومتی و خازنی سلول‌های سالم و سرطانی در اثر نیروهای مکش مختلف، نشان از این دارد که سلول‌های سالم با تغییر میزان نیروی کشش وارد بر آن‌ها تغییر کاملاً واضحی در امپدانس الکتریکی از خود نشان می‌دهند. این در حالی است‌ که در مقادیر مختلف نیروی کشش، تغییر چندانی در امپدانس سلول‌های سرطانی دیده نمی‌شود. درواقع سلول‌های سرطانی، پاسخ الکتریکی بسیار ضعیفی به چنین تحریک‌های مکانیکی دارند.
محقق این طرح تصریح کرد: این سیستم قابلیت نصب بر روی میکروسکوپ‌های IVF را دارد. و به کمک آن توانایی مطالعه‌ خواص الکترومکانیکی تک سلول‌ها نیز فراهم می‌شود.
نتایج این تحقیقات که توسط دکتر محمد عبدالاحد با همکاری دکتر سید شمس‌الدین مهاجرزاده، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران، دکتر مرتضی محمودی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر محسن جان‌ملکی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، و علی سعیدی و امید ماشینچیان، دانشجویان دکتری به انجام رسیده است، در مجله معتبر‌ Nanoscale, 2015, 5, 3421 منتشر شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست