اخبار ایران و جهان

“مصطفی” در وحدت برگزار شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

جایزه عالی مصطفی، جایزه علم و فناوری جهان اسلام امروز در حالی در تالار وحدت برگزار گردید، که خیل عظیمی از مشتاقان به علم و فناوری در کشور و برخی چهره های علمی در جهان اسلام در آن حضور پیدا کرده بودند.
جایزه مصطفی، دوسالانه ای خواهد بود برای پایش و معرفی دانشمندان برتر مسلمانی که در یکی از چهار حوزه “علوم و فناوری زیستی و پزشکی”، “علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات”، “علوم و فناوری نانو” و”اثر برتر در دیگر حوزه‌های علمی”، فعالیت اثرگذاری با شاخصه های بدیع، نوآورانه و دارای نتایج و کاربردهای مشخص و ملموس در زندگی مردم؛ به انجام رسانده باشند.
امروز با حضور چهره های متعددی مراسم اهدای این جایزه که امسال دو برنده در دو حوزه علوم و فناوری نانو و علوم و فناوری نانو زیستی داشت (به ترتیب: پروفسور جکی یینگ از سنگاپور وپرفسور عمر یاغی از اردن)، برگزار گردید و تالار وحدت میزبان دوست داران علم بود.
دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، دکتر فرهادی،‌ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سید حسین هاشمی استاندار تهران، دکتر نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر سهراب‌پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، محمدرضا عارف، و غیره، برخی از میزبانان این مراسم باشکوه بودند.
یکی از نکات کلیدی مراسم اهدای این جایزه، وجود عنصر برنامه ریزی دقیق برای اجرای مراسم بود که باید از این جهت به تمامی دست اندرکاران برگزاری این جایزه و این مراسم خسته نباشید گفت.
در این مراسم سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین از آقای دکتر روحانی به علت توجهشان به اقتصاد دانش بنیان تشکر کرد و خبر از رخدادهای خوش در آینده ای نزدیک در حوزه بودجه پژوهش کشور داد.
ستاری در ادامه به نحوه تامین مالی این جایزه هم اشاره کرد و گفت: کلیه مبالغی که در تأسیس بنیاد جایزه مصطفی(ص) صرف می‌شود از محل موقوفات مردمی و خیرین است که باید پایه کمک‌های علمی در آینده باشد.
معاون علمی ریاست جمهوری گفت: ما کشورهای اسلامی امروز باید بپذیریم که بدون حرکت علمی و حرکت در مرزهای دانش نمی‌توانیم پیشتازی کنیم و جامعه‌ای در خور نام اسلام و شأن مسلمانان داشته باشیم و امنیت پایدار را برای همگان فراهم نماییم.»
وی ادامه داد: «جایزه مصطفی(ص) در پی احیای ۱۲ قرن تمدن بزرگ اسلامی در علوم و فنون است که چنانچه انشاالله موفق به تحقق اهداف جایزه بشویم،  رستاخیز علمی جهان اسلام رقم خواهدخورد و به همراه خود اقتدار، امنیت پایدار جامعه‌ای سالم و موثر خواهد آورد. امیدوارم جایزه ما را در مسیری قرار دهد که جهان مدرن در آن حرکت می‌کند و خواست امت واحد اسلامی است.»
در ابتدای این مراسم که با اجرای زیبای علی معلم نیز همراه بود مهندس مهدی صفاری نیا دبیر شورای سیاست گذاری جایزه مصطفی(ص) و رئیس پارک فناوری پردیس نیز گزارشی از روند برگزاری جایزه ارائه کرد، همچنین شوکت حمیدخان نماینده سازمان کنفرانس اسلامی و دبیرکل کامستک و دکتر حسن ظهور رئیس کارگروه علمی جایزه مصطفی(ص) به سخنرانی پرداختند.
در پایان باید خاطرنشان کرد، محمد حمیدی مقدم کارگردان و تهیه کننده مراسم اعطای نشان جایزه مصطفی(ص) بود، که تلفیقی زیبا از شکوه علم و هنر را در این مراسم به نمایش گذاشته بود.

مراسم اهدای جایزه مصطفی مراسم اهدای جایزه مصطفی مراسم اهدای جایزه مصطفی

+ تصاویر این مطلب مربوط می شود به دبیرخانه برگزاری این مراسم.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست