اخبار اخبار ایران و جهان طبیعت و محیط زیست

تنبل غول آسا؛ ۱۵۰ سال پیش منقرض شده؟

نوشته شده توسط محیا فراهانی

آیا تنبل؛ خرس غول آسا کم تر از ۱۵۰ سال پیش منقرض شده است؟
زمانی باور بر این بود که تنبل خرس غول آسا یا میلیدون مدت ها قبل از ورود انسان ها به آمریکا جنوبی منقرض شده است و برخی مردم معتقدند که ممکن است این موجودات حتی در قرن ۱۹ میلادی نیز می زیسته اند. ماجرا از جایی شروع شد که شواهدی باستانی از جسد برشته شده یک تنبل خرس غول آسا که زنده زنده در گودالی که می توانست یا ساخته انسان باشد یا تنبل خرس های کوچکترو حسود شروع شد.
بعد از آن ماجرایی بود که اسکلت دو انسان و بقایایی از تنبل خرس غول آسایی که آن ها در حال خوردنش بودند را در یک حفاری پیدا کردند. و این ها انقراض این تنبل خرس را به حدود فقط ۴۰ هزار پیش رساندند.
کتاب انقراض تنبل هاتغییرات دیگر در نزدیک تر آمدن زمان انقراض به جای فسیل ها از کتاب ها به دست آمده است. زیست شناسان مقاله هایی حفظ شده از کاشفی در قرن ۱۶ را پیدا کرده اند. آندره دو تِوِه کشیشی بود که اگر چه زیاد مذهبی نبود ولی به کتاب ها علاقه داشت که توضیح می دهد برای چه همیشه در سفرهایش به خاورمیانه و آفریقای شمالی که توسط دولت فرانسه به آن ها فرستاده می شد دفتری همراه خود داشت. او بعدها به برزیل رفت و با دقت تمام فرهنگ، جغرافیا و حیات وحشی را که در آنجا دیده بود به ثبت رساند. تِوِه اولین کاشف اروپایی بود که حیواناتی مثل ماکاو( طوطی دم بلند آمریکای جنوبی) و تپیر( خوک خرطوم دراز) و این حقیقت که برزیلی ها تنباکو و بادام زمینی می کاشتند را به صورت مستند ثبت کرد.
مجموعه اطلاعات دقیق درباره فرهنگ و طبیعت نشان می دهد که او در میان کاشفان آن زمان منبع موثقی است چرا که آن ها معمولا فقط قصه های طول و درازی درباره سفرشان می بافتند. تِوِه در کتاب ها و مقاله هایش درباره اینکه چگونه مردم در برزیل حیوان بسیار بزرگی را شکار می کردند که توصیفاتش با یکی از گونه های کوچک تر تنبل خرس غول آسا تطبیق می کند.
ممکن است بعضی از انواع مایلدون در کم تر از ۵۰۰ سال پیش هم وجود داشته اند.
یا حتی کم تر از ۱۵۰ سال پیش در سال ۱۸۹۵، در شیلی، کشاورزی پوست کنده شده بزرگی را در نزدیکی غاری عظیم پیدا کرد. او پوست را به عنوان یک شی عجیب و محلی روی شاخه درختی در آن حوالی آویزان کرد و در یک سفر کاشفان سوئدی هرکدام تکه هایی از آن را با خود بردند. در سوئد طبیعت شناسان برآمدگی های ریز موجود روی پوست را بررسی کردند و متوجه شدند آن ها استخوان چه های پوستی هستند که روی تنبل خرس ها پیدا می شود.
اسکلت تنبلطی بررسی های بیشتر در غار، لایه های مخططی از استخوان، مو و مواد دفغی مربوط به هزران سال پیش پیدا شدند. غار به صورت روتین توسط تنیل خرس ها استفاده می شد. سوال اینجا بود که آخرین بار چه زمانی از غار استفاده شده بود؟
بعضی از مردم معتقدند که تکه پوستی که کشاورز پیدا کرده بود یسار قدیمی است و بعد ازینکه حیوانات یا انسان های دیگر آن را از نمونه های ته غار کنده بودند به بیرون از آن راه پیدا کرده بود. بعضی دیگر براین باورند که پوست جدید است و تعدادی تنبل خرس غول آسا در دهه ۱۸۹۰ در غار زندگی می کرده اند. برخی براین باورند که هنوز هم تنبل خرس غول آسا در اعماق حیات وحش زندگی می کنند.

درباره نویسنده

محیا فراهانی

دیدگاه شما چیست