اخبار اخبار ایران و جهان

کتاب تاریخ دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی رونمایی شد

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

روز یکشنبه ۳۰ آذر، مراسم رونمایی از کتاب تاریخ دانشگاه صنعتی خواجه نصیر به همراه تجلیل از پژوهشگران برتر این دانشگاه در سالن اجتماعات شهید قندی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی برگزار شد. در کنار این مراسم کلنگ ساخت دانشکده کامپیوتر این دانشگاه نیز با حضور دکتر علی خاکی صدیقی(ریاست دانشگاه)، دکتر وحید احمدی (معاون پژوهشی وزیرعلوم)، همسر سردار شهید تهرانی مقدم، روسای اسبق این دانشگاه و دکتر سید حجت الحق حسینی مولف کتاب تاریخ دانشگاه خواجه نصیر، بر زمین زده شد.
دکتر علی خاکی صدیقی ازقدمت دانشگاه خواجه نصیر سخن گفت و خاطرنشان کرد: در گذشته نیاز به پژوهش اصولی و ریشه ای در اسناد به جامانده در حوزه تاریخ دانشگاه احساس می شد به همین دلیل با حمایت های لازم از مولف این کتاب درحدود یکسال تمهیدات لازم جهت تالیف این کتاب را به انجام دادیم.
صدیقی ویژگی های این کتاب را رعایت اخلاق نگارش و مرجع دهی دقیق به هر سند، استقلال فصل ها، بخش و ریزبخش ها از نظر علمی، استفاده از منابع و مراجع دسته اول و کلیدی بسیار کمیاب و همچنین پرداختن به تاریخچه آموزش عالی فنی و مهندسی و ارائه آمارهای مستند در این خصوص بر شمرد.
وی ادامه داد: نگارش تاریخی وقایع دانشگاهی از ضروریات یک دانشگاه موفق است  که بسیاری از دانشگاه های کشور نسبت به این مهم اقدام کرده اند.
رییس دانشگاه خواجه نصیر در مورد دستاوردهای اخیر دانشگاه، گفت: این دانشگاه در حوزه مقاله نویسی ISI رتبه ۶۸۹ را به خود اختصاص داده است و همچنین در میان یک در صد از دانشگاه های تاثیرگذار در پیشرفت علم جهان شناخته شده است؛ وی این نوید را هم داد که به زودی اساتیدی از دانشگاه های معتبر فرانسه، روسیه و کره جنوبی جذب این دانشگاه خواهند شد.

دانشگاه خواجه نصیر

معاون پژوهشی وزیر علوم،  در آغاز سخنرانی خود مثال هایی در مورد معیارهای ارزش دهی و ارزش گذاری نوین جهانی در زمینه میزان پیشرفت و توسعه یافتگی کشورها در حوزه های منابع طبیعی، منابع فیزیکی (کارخانجات و شهرک های دانش بنیان)، منابع نامشهود (نیروی انسانی و فکری ) را زد و خاطرنشان کرد: برنامه ریزی های استراتزیکی در کشور صورت پذیرفته تا آمار کشورمان در مقوله منابع نامشهود که متاسفانه اکنون در رتبه بندی های جهانی از رتبه خوبی نیز برخوردار نیست، به جایگاه واقعی خود برسد و بهترین بهره وری را از این بخش در کشور شاهد باشیم.
وی افزود: ایران از نظر توسعه و نشر مقاله و حضور در مجامع علمی رتبه بسیار خوبی دارد و در منطقه نیز از لحاظ تعداد مقالات و تعداد ارجاعات در مرتبه نخست قرار دارد.
احمدی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۰ رشد تعداد مقالات علمی کشور کاهش یافته است، تصریح کرد: علت کاهش این امر درآمد گرایی در طرح های صنعتی و عدم تامین بودجه برای ارائه مقالات در کنفرانس های بین المللی است.
دکتر سید حجت الحق حسینی مولف این کتاب نیز در ادامه این مراسم، به اهداف خود از نگارش این کتاب اشاره کرد و ادامه داد: از مهمترین موضوعات این کتاب تاریخچه و چگونگی تاسیس این دانشگاه از سال ۱۳۰۷، معرفی مسئولین دانشگاه، تاریخچه تاسیس دانشکده ها  و پروژه های پژوهشی بارز این مجموعه علمی می باشند.

رونمایی از کتاب تاریخ دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

وی با بیان برخی از رنج ها و ملالت ها در تالیف این کتاب از همراهی مسئولین این دانشگاه در دستیابی به منابع و اسناد قدیمی در راستای این کتاب تاریخیقدردانی و تاکید کرد: بسیاری از اسناد قدیمی به کار گرفته شده در این کتاب بیش از ده ها سال توسط هیچ کسی بررسی نشده بود.
پس از پایان سخنرانی ها  از پژوهشگران برگزیده دانشگاه تقدیر به عمل آمد که دکتر مهران میرشمس، دکتر نصرالله گرانمایه دانشیار دانشکده برق و دکتر محمدرضا پیغامی دانشیار دانشکده ریاضی نفرات برتر این بخش شناخته شدند. و همچنین پژوهشگر جوان برگزیده این دانشگاه دکتر مسعود مشهدی حیدرعلی استادیار دانشکده عمران و در بخش مقاله علمی برگزیده در میان انتشارات علمی دکتر کیوان کیانی استادیار دانشکده مهندسی معرفی شدند.

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست