اخبار اخبار ایران و جهان

مرحله اول پرتابگر فالکون ۹ با موفقیت بازیابی شد

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

در شامگاه دوشنبه ۳۰ آذر ۹۴، پرتابگر فالکون – ۹ از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد. در این ماموریت برای نخستین‌بار مرحله اول یک پرتابگر با موفقیت بازیابی شد.
پرتابگر فالکون – ۹، حامل ۱۱ ماهواره مخابراتی اوربکام، در شامگاه دوشنبه ۳۰ آذر ۹۴، در ساعت ۲۰:۲۹ به وقت شرق آمریکا از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد. سه دقیقه پس از جداشدن مرحله دوم پرتابگر، محموله‌های فالکون – ۹ با موفقیت در مدار زمین قرار گرفتند.
۱۰ دقیقه پس از پرتاب، مرحله اول پرتابگر فالکون به کمک موتورهای فرودگر خود، با موفقیت در محل تعیین شده فرود آمد و بازیابی شد. این نخستین تلاش موفقیت‌آمیز شرکت اسپیس ایکس برای بازیابی مرحله اول پرتابگر فالکون است. چند تلاش قبلی این شرکت با شکست مواجه شده بود.

پرتابگر فالکون ۹

با بازیابی پرتابگرهای فضایی از آنها می‌توان به دفعات در ماموریت‌های آینده استفاده کرد. این کار باعث کاهش هزینه‌های پرتاب‌های فضایی می‌شود.
در تاریخ پرتاب‌های فضایی تنها تقویت‌کننده‌های سوخت جامد شاتل‌ها با هدف استفاده در ماموریت‌های بعدی بازیابی می‌شدند. بازیابی آنها نیز به کمک چتر نجات و سقوط در اقیانوس انجام می‌شد.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست