آخرین اخبار

رونمایی از دستگاه هات‌تب

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی؛ دستگاه هات‌تب برای اولین بار در کشور ساخته و رونمایی شد…

از دستگاه هات‌تب (HOT TAP) «انشعاب‌گیری در سایزهای ۴ تا ۱۲ اینچ» ساخته پژوهشگران جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی با حضور مهندس دینی مدیرعامل شرکت گاز استان و دکتر محسنی سرپرست معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان رونمایی شد.
 مهندس ولی‌اله دینی مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌شرقی در مراسم رونمایی از این دستگاه اظهار کرد: اگر چنین دستگاهی در استان دیگری ساخته می‌شد، بازتاب گسترده‌ای داشت ولی ما در سکوت از این دستگاه که برای اولین بار در کشور ساخته شده است، رونمایی می‌کنیم.
وی با بیان اینکه تنها ارتباط صنعت و دانشگاه کافی نیست، بلکه باید با یکدیگر شریک هم باشند، افزود: ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور ما پویا نیست، به عنوان نمونه در مراسم رونمایی از دستگاه HOT TAP هیچ کدام از روسای دانشگاه‌های استان حضور ندارند و این نشان از عدم ارتباط صنعت و دانشگاه است.
وی با بیان اینکه شرکت گاز استان در کشور به عنوان قطب ساخت تجهیزات انتقال گاز شناخته می‌شود، عنوان کرد: ایران به عنوان نخستین تولید کننده و مصرف کننده گاز طبیعی در جهان شناخته می‌شود و از این رو ضروری است تجهیزات توزیع گاز را نیز خودمان بسازیم و ضروری است در این زمینه دانشگاه پای کار بیاید.
دینی خاطرنشان کرد: ساخت دستگاه HOT TAP علاوه بر رفع نواقصات، برای کشور ارز آوری نیز دارد.
مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اینکه لازمه تحقق اقتصاد دانش بنیان اتکا و حمایت از دانش بومی است، خاطرنشان کرد: به عنوان عضو کوچکی از وزارت نفت، وظیفه داریم در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان تلاش کنیم.
در ادامه جعفر محسنی سرپرست معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی نیز اظهار کرد: در گذشته برای اینکه شرکت گار از خطوط انتقال گاز انشعاب گیری کند، باید دریچه‌های بالایی خطوط انتقال را  قطع می‌کرد که این دریچه‌ها با محل انشعاب، کیلومترها فاصله داشت و همچنین ضروری بود گاز داخل خطوط خالی می‌شد که این موضوع نیز مشکلات زیست محیطی داشت که با طراحی و ساخت دستگاه HOT TAP  توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی استان انشعاب گیری در سایزهای ۴ تا ۱۲ اینچ به راحتی و بدون مشکل انجام می‌‍شود.
وی با بیان اینکه فقط آمریکا، اسپانیا و انگلیس این تکنولوژی را دارند، افزود: ایران چهارمین کشور است که از این تکنولوژی بهره‌مند می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: حرکت در مرزهای دانش و فناوری رسالت اصلی جهاددانشگاهی است که مرکز مدیریت تخصصی انرژی‌های تجدیدپذیر جهاددانشگاهی با کمک پژوهشگران خود توانست این تکنولوژی را در ایران بومی‌سازی کند.
محسنی با اعلام اینکه قیمت مشابه خارجی این دستگاه ۷۰۰ میلیون تومان است، اعلام کرد: این دستگاه با اعتبار ۱۹۰ میلیون تومان و در مدت ۱۲ ماه ساخته شده است و هزینه آن را شرکت گاز استان تأمین کرده است.
سرپرست معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی در رابطه با وجه تمایز HOT TAP داخلی با نمونه خارجی، گفت: برش‌های این دستگاه بر خلاف نمونه خارجی، بر اساس واحد متر است که این موضوع مزیت به شمار می‌رود. امیدواریم در آینده نزدیک شاهد صادرات این دستگاه به دیگر کشورها باشیم.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست