آخرین اخبار

دستگاه کمک آموزشی نگهدارنده سلاحهای ورزشی تیراندازی طراحی و ساخته شد

نوشته شده توسط زینب دبیری

برای نخستین بار در جهان و توسط دانشجوی واحد علوم تحقیقات همزمان، دستگاه کمک آموزشی نگهدارنده سلاحهای ورزشی تیراندازی که طراحی و ساخته شد.
به گزارش علمنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم تحقیقات فرید آجورلو درباره ضرورت این اختراع گفت: سالیان طولانی است مربیان رشته پرمدال المپیکی تیراندازی به دنبال راهکارهای مناسبی هستند تا از نظر علمی و عملی در این ورزش برای آموزش بهتر و مناسبتر نونهالان و نوجوانان که از نظر سنی و جسمانی دچار محدودیت های خاصی هستند کمک کنند.
وی با بیان اینکه اکثر مربیان با توجه به سنگین بودن سلاح های ورزشی تنها شرایط جسمانی وسنی افراد را برای ورود به این ورزش مورد تاکید قرارمی دهند، ادامه داد: متغیرهای موجود در سن و جسم و شرایط مربوط به آن باعث شده آغاز ورزش تیراندازی همچون سایر ورزشها از سنین نونهالی وابتدای نوجوانی با توجه به تفاوتهای بیومکانیکی درآنها انجام نشود.
این پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات با اشاره به اینکه این اختراع طبق اصول رشته دانشگاهی مهندسی ورزش،برای اولین بار در ایران و جهان طراحی وساخته شده است، تصریح کرد : هدف از طراحی این دستگاه آن است که تمام محدودیتها ومشکلات جسمی و سنی و… رابرطرف کند و بتواند باعث دگرگونی در روش آموزش ورزش تیراندازی به نوآموزان شود.
وی با اشاره به اینکه درقسمتی از داخل این دستگاه وزنه هایی با وزنهای مختلف (۵۰۰گرم الی ۳۰۰۰گرم) وجود دارد، افزود: در طرف دیگراین دستگاه جای سلاح برای قرارگیری سلاحهای ورزشی وجود دارد که مکانیزم این دستگاه بصورت قرقره ، وزنه ها و فنر و… حوزه دینامیک است.
آجورلو وزن استاندارد سلاح تفنگ را ۵٫۵ الی ۶ کیلوگرم دانست و گفت : مربی با انتخاب وزنه مناسب میتواند ازوزن زیاد سلاح برای آموزش نوآموز که سنگین است بکاهد.
وی جلوگیری از بروز آسیب دیدگی درحین آموزش درسنین نو نهالی و نوجوانانی، کمک به آموزشهای علمی و عملی، تکنیک های تیراندازی ورزشی و رشد سریع آموزش را بعنوان اهداف این دستگاه برشمرد و ادامه داد : این دستگاه قابل استفاده برای بیماران بیماری های خاص (ام اس، معلولین، کم توانان ذهنی و…) است و امکان پایین آوردن سن شروع به ورزش تیراندازی را فراهم می سازد.
آجورلو افزود: از دیگر اهداف طراحی و ساخت این دستگاه می توان به از بین بردن موانع ورود افراد به این رشته ورزشی در بخش همگانی، توسعه ورزش همگانی و ایجاد جذابیت در بخش تیر اندازی ورزشی و شروع به استعدادیابی ورزش تیراندازی از سنین پایین تر اشاره کرد.
لازم به ذکر است این اختراع دارای تاییدیه علمی از پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و فدراسیون تیراندازی جمهوری اسلامی است.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست