اخبار اخبار ایران و جهان

“جنگ ستارگان” و “آب در مریخ” در فهرست جستجوهای محبوب سال ۲۰۱۵ گوگل

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

اپیزود جدید فیلم جنگ ستارگان و کشف جریان آب مایع در مریخ در فهرست ۱۰ تایی جستجوهای محبوب گوگل در سال ۲۰۱۵ قرار گرفت. در این فهرست، حوادث تروریستی پاریس با بیش از ۸۹۷ میلیون بار جستجو، در صدر قرار دارد.

 

جنگ ستارگان

جنگ ستارگان پس از ۳۲ سال
اپیزود هفتم جنگ ستارگان که به تازگی اکران جهانی آن آغاز شده است، در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۵۵ میلیون بار توسط کاربران در گوگل جستجو شده است. کاربران استرالیایی، آمریکایی و نیوزلندی بیشتر از کاربران دیگر کشورها به جنگ ستارگان علاقمند بودند. اپیزود جدید جنگ ستارگان با عنوان «بیداری نیرو» به کارگردانی جی‌جی آبرامز و با هزینه ۲۰۰ میلیون دلار ساخته شده است. از اکران آخرین اپیزود جنگ ستارگان بیش از ۳۲ سال می‌گذرد. تریلر بیداری نیرو از زمان انتشار در اکتبر سال جاری تاکنون نزدیک به ۶۲ میلیون بازدید داشته است.
در گزارش گوگل، دارت وادر و پرنسس لیا به ترتیب با ۴۵ ٪ و ۱۵ ٪ محبوب‌ترین شخصیت‌های اپیزود هفتم جنگ ستارگان هستند. همچنین اسامی گئورگی لوکاس و جی جی آدامز در بین کارگردان‌های مجموعه جنگ ستارگان بیشترین جستجوها را داشته‌اند.

آب مریخ

مریخ همیشه محبوب!
در اوایل مهرماه سال جاری با اعلام خبر کشف جریان‌های آب مایع در مریخ، این موضوع توجه کاربران را در جهان به خود جلب کرد. به طوری که عبارت آب در مریخ بیش از ۱۰ میلیون بار توسط کاربران در گوگل جستجو شد. در گزارش منتشرشده توسط گوگل، کاربران کشورهای سودان، روسیه و لتونی به موضوعات مریخی علاقه بیشتری نشان دادند. در این فهرست کاربران ایرانی در رده ۵۸ قرار دارند.

مهم‌ترین پرسش‌های جستجوشده توسط کاربران درباره مریخ
چه مدت طول می‌کشد به مریخ برسیم؟
مریخ از زمین چقدر فاصله دارد؟
ناسا در مریخ به دنبال چیست؟
دمای مریخ چقدر است؟
مریخ چقدر بزرگ است؟

کاربران به کدام سیارات علاقه بیشتری دارند؟
زمین به همراه چهار سیاره مریخ، زهره، زحل و عطارد محبوب‌ترین سیارات منظومه شمسی در جستجوهای کاربران هستند. زمین ۵۱ ٪ و مریخ ۳۸ ٪ جستجوهای کاربران درباره سیارات را در سال ۲۰۱۵ تشکیل می‌دادند. انتشار اخبار مربوط به گرمایش زمین و کاوش‌های اخیر مریخ در رسانه‌ها نقش مهمی در علاقمندی کاربران به این دو سیاره داشته است.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست