آخرین اخبار

نخستین عمل جراحی سمعک قابل کاشت استخوانی در اصفهان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

نخستین عمل جراحی سمعک قابل کاشت استخوانی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان صورت گرفت…

نخستین عمل جراحی سمعک قابل کاشت استخوانی و نخستین عمل جراحی ترمیم نشت مایع مغزی نخاعی  یک کودک در مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) با موفقیت انجام گرفت.
این عمل جراحی توسط تیم پزشکی ۵ نفره از متخصصان ایرانی و خارجی بر روی کودک پنج ساله ای که از ابتدای تولد دچار انسداد کامل مجرای یک گوش بوده انجام شده و این سمعک بر روی استخوان جمجمه و پشت گوش وی نصب گردید.
در انجام این عمل جراحی، دکتر مسعود متصدی زرندی فوق تخصص اتولوژی و نورواتولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر حمیدرضا ابطحی فلوشیپ اتولوژی و نورواتولوژی و فوق تخصص جراحی گوش و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همکاری داشتند.
شایان ذکر است این عمل جراحی برای بیمارانی که کاهش شنوایی شدید یک طرفه یا ناهنجاری های مادرزادی یک طرفه گوش دارند انجام می شود.
عمل جراحی ترمیم نشت مایع مغزی نخاعی توسط تیم پزشکی ۸ نفره به سرپرستی دکتر محمدرضا عمرانی متخصص گوش و حلق و بینی و دکتر حمیدرضا ابطحی فلوشیپ جراحی گوش و عضو هیات علمی دانشگاه، در اتاق عمل الکتیو مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س)، نیز با موفقیت انجام شد.
به دنبال نشت مایع مغزی نخاعی از بینی و گوش کودکی دو ساله، در یک دوره سه ماهه، پس از درمان های اولیه، آماده سازی وی برای جراحی آندوسکوپی ترمیم نشت مایع مغزی نخاعی انجام و دریک عمل دو بخشی چهار و نیم ساعته با شناسایی محل نشت و ترمیم آن در سقف بینی راست و همزمان کف گوش میانی، موفق به کنترل نشت مایع مغز شدند.
شایان ذکر است با توجه به پیچیدگی های آناتومیک کودک بیمار در مقایسه با بزرگسالان، این عمل در نوع خود و در این سن در اصفهان نخستین عمل جراحی بشمار می آید.

منبع: ایمنا

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست