اخبار اخبار ایران و جهان

با کیفیت‌ترین تصویر از طلوع زمین از مدار ماه

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

مداگرد اکتشافی ماه با کیفیت‌ترین تصویر از طلوع زمین از مدار ماه را ارسال کرد. این تصویر یادآور عکسی است که هریسون اشمیت فضانورد ماموریت آپولو – ۱۷، حدود ۴۳ سال از طلوع زمین در مدار ماه ثبت کرد.
مداگرد اکتشافی ماه موسوم به LRO از طلوع زمین از فراز مدار ماه عکاسی کرد. این تصویر زیبا از مجموعه عکس‌هایی که این کاوشگر در ۲۰ مهر امسال گرفته، انتخاب شده است. در تصویر قاره آفریقا و صحرای بزرگ آن به همراه قسمت‌های وسیعی از اقیانوس اطلس دیده می‌شود. همچنین بخش‌هایی از خاورمیانه شامل شبه‌جزیره عربستان و خلیج فارس و نیز بخش‌هایی از قاره اروپا و‌ جنوب قاره آمریکا که زیر ابرها مخفی شده‌اند، در تصویر قابل تشخیص است. در بخش پایینی عکس هم چشم‌اندازی از دهانه کامپتون در بخش ناپیدای ماه دیده می‌شود. LRO در زمان ثبت این تصویر ۱۳۴ کیلومتر با ماه فاصله داشت.
کاوشگر LRO در سال ۲۰۰۹ با هدف نقشه‌برداری دقیق توسط سازمان فضایی آمریکا به ماه پرتاب شد. این مداگرد مجهز به ۷ ابزار علمی شامل تعدادی دوربین با دقت بالاست. داده‌های ارسالی مدارگرد اکتشافی ماه برای تعیین محل فرود ماه‌نوردهای آینده و ساخت پایگاه‌های دائمی روی این قمر در آینده کاربرد دارد. در برخی از تصاویر ارسالی LRO از سطح ماه، بقایای ماه‌نشین‌های به جامانده از ماموریت‌های آپولو نیز دیده می‌شود.

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست