پزشکی و سلامت

از آنفلوانزای خوکی چه می‌دانیم؟

نوشته شده توسط مجید بریری

بیماری آنفلوانزا، بر اثر عفونت انسان با ویروس آنفلوانزا پدید می‌آید. این ویروس انواع گوناگونی دارد، اما عفونت با همه آن‌ها علائم کم و بیش مشابهی ایجاد می‌کند: تب بالا، آب ریزش از بینی، گلو درد، سر درد، دردهای عضلانی، سرفه، و احساس خستگی شایع‌ترین علامت‌های آنفلوانزا هستند. همه این علامت‌ها معمولا در طی دو روز اول پس از تماس با عفونت آغاز می‌شوند و عموما در کمتر از یک هفته برطرف می‌شوند، به جز سرفه کم ممکن است مدت طولانی‌تری برجا بماند. تهوع و استفراغ از علامت‌ها کمتر شایع عفونت با ویروس آنفلوانزا هستند که بیشتز در کودکان دیده می‌شوند. در آغاز بیماری، تشخیص آنفلوانزا از سرماخوردگی معمولی می‌تواند دشوار باشد. اما، شروع ناگهانی بیماری، خستگی بسیار شدید، و تب بالا می‌توانند به نفع تشخیص آنفلوانزا باشند.
بیشتر موارد ابتلا به آنفلوانزا بدون مشکل جدی، و تنها با استراحت و بدون نیاز به دارو یا مراقبت‌های خاص پزشکی بهبود می‌یابند. اما مواردی از بیماری شدید که حتی می‌تواند به مرگ منجر شود، گزارش شده‌اند. به خصوص افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای، مانند سرطان، نقص ایمنی و … دارند، در معرض عواقب جدی‌تر این بیماری هستند. در مناطق معتدل جهان، بیماری آنفلوانزا معمولا در آغاز زمستان شیوع پیدا می‌کند، بنابر این بهتر است که با شناختن این ویروس و روش انتقال آن، از ابتلای خود به آن پیشگیری کنیم.
سویه‌ای از ویروس آنفلوانزا، که به نام آنفلوانزای خوکی مشهور شده است، در سال ۲۰۰۹ میلادی باعث نگرانی در سراسر جهان شد. با این که سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که جهانگیری این ویروس به پایان رسیده است، هنوز هم مواردی از آن در نقاط مختلف دنیا گزارش می‌شود. علائم عفونت با این ویروس، شبیه علائمی است که دیگر انواع آنفلوانزا ایجاد می‌کنند. با این حال، به نظر می‌رسد تب و لرز، و علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ در این نوع عفونت شایع‌ترهستند. یکی از عواقب نسبتا شدید ابتلا به آنفلوانزای خوکی، ایجاد پنومونی (ذات‌الریه) است که باعث اشکال در تنفس فرد می‌شود و در موارد شدید می‌تواند حتی به مرگ نیز منجر شود.
اما چه کار می‌توانیم بکنیم که به آنفلوانزا، به ویژه آنفلوانزای خوکی، دچار نشویم؟
نکته کلیدی برای رسیدن به این هدف، حفظ بهداشت عمومی است. شستن مرتب و مکرر دست‌ها، به خصوص در این فصل سال، اساسی‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید تا آنفلوانزا نگیرید. ویروس آنفلوانزا از طریق قطره‌های ریزی که از دستگاه تنفسی فرد بیمار خارج می‌شود، به افراد دیگر سرایت می‌کند. این روش سرایت به خصوص در تماس نزدیک با افراد بیمار اهمیت می‌یابد. در نتیجه، علاوه بر این که روزی چند بار دست‌هایتان را می‌شویید، تلاش کنید که با افرادی که دچار علاوم سرماخوردگی هستند، تماس نزدیک برقرار نکنید. این تماس نزدیک شامل دست دادن و روبوسی نیز می‌شود.
علاوه بر این دو مورد، مطالعات نشان داده است که ویروس آنفلوانزا می‌تواند روی سطوح مختلف نیز زنده بماند. برای مثال، اگر فردی در اتاقی سرفه کند، قطرات ریزی که ویروس را با خود حمل می‌کنند، می‌توانند روی میز، تلفن، دستگیره در، و … بنشینند. حالا اگر فرد دیگری به این وسایل دست بزند و سپس دست خود را به صورتش بمالد، ویروس آنفلوانزا می‌تواند به او منتقل شود. بنابراین، در کنار شستن مرتب دست‌ها، بهتر است عادت کنیم که کمتر به صورت خود دست بزنیم. این مسئله به خصوص در فصل سرد سال که عفونت آنفلوانزا همه‌گیر می‌شود، اهمیت زیادی دارد.
سرانجام، اگر متوجه شدید که علائمی که در بالا گفتیم، در شما نیز وجود دارد، حتما استراحت را در دستور کار خود بگذارید و با رعایت بهداشت، از انتقال ویروس به اطرافیان خود جلوگیری کنید.

علائم آنفولانزای خوکی

برای مشاهده در سایز اصلی، روی تصویر کلیک کنید.

درباره نویسنده

مجید بریری

دیدگاه شما چیست