اخبار اخبار ایران و جهان

در جستجوی ابرسیاهچاله‌ها

نوشته شده توسط مریم فخیمی

تلسکوپ فضایی آسترو – اچ، اواخر بهمن امسال توسط ژاپن به فضا پرتاب می‌شود. هدف از پرتاب این تلسکوپ بررسی سیاهچاله‌ها و بقایای انفجارهای ابرنواختری است.
آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (جاکسا) اعلام کردند، تلسکوپ فضایی آسترو- اچ احتمالا در ۲۳ بهمن ۹۴ توسط پرتابگر اچ۲آ را از پایگاه فضایی تانگاشیما به فضا پرتاب خواهد شد.
تلسکوپ استرو – اچ در واقع یک رصدخانه فضایی است که از ردیاب‌های خود برای مطالعه ساختار و تکامل فضا و بررسی انرژی تاریک و ماده تاریک استفاده خواهد کرد. ردیاب و تصویرساز اشعه ایکس و تجهیزات اشعه گاما که در این ماهواره تعبیه شده است، اجرام کیهانی مانند سیاهچاله‌ها، بقایای ابرنواخترها و خوشه‌های کهکشانی را مورد مطالعه قرار خواهد داد.
از آنجا که اشعه ایکس و اشعه گاما توسط جو زمین جذب می‌شوند، بنابراین تلسکوپ‌های فضایی در مدار زمین به بررسی این امواج می‌پردازند.
تلسکوپ آسترو-اچ دو و نیم تنی، ۱۴ متر طول دارد و مدت زمان ماموریت آن ۳ سال خواهد بود. این رصدخانه فضایی جانشین تلسکوپ فضایی سوزاکو در مدار زمین خواهد شد. در ساخت این تلسکوپ بیش از ۱۶۰ پژوهشگر از کشورهای ژاپن، آمریکا، کانادا و اروپا حضور دارند.
طبق اعلام سازمان اکتشافات فضایی ژاپن، آسترو-اچ در ۱۲ فوریه ۲۰۱۶ (۲۳ بهمن ۹۴) پرتاب و در مداری با ارتفاع ۵۵۰ کیلومتر مستقر خواهد شد. پنجره پرتاب ۱۲ تا ۲۹ فوریه است.
پرتابگر اچ۲آ متعلق به شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی است. این پرتابگر ۵۳ متری تاکنون ۲۹ ماموریت داشته که در این میان ۲۸ پرتاب آن موفقیت‌آمیز بودند.

درباره نویسنده

مریم فخیمی

دیدگاه شما چیست