اخبار اخبار ایران و جهان طبیعت و محیط زیست

بازی حیرت‌انگیز پلنگ و بره (ویدئو)

نوشته شده توسط محسن کاظم پور

یک گردشگر در پارک ملی کروگر آفریقای جنوبی از بازی حیرت‌انگیز یک پلنگ با یک بچه ایمپالای یتیم (حیوان سم‌دار متوسط‌جثه بومی آفریقا) تصویربرداری کرده است.
پلنگ که در نزدیکی یک ماشین گردشگران قرار دارد به سمت این ایمپالای ضعیف که هنوز توانایی دویدن ندارد رفته و به راحتی او را می‌گیرد اما در کمال تعجب هیچ آسیبی به او نمی‌زند و فقط می‌خواهد او را در کنار خودش داشته باشد.
این اتفاق در روز ۱۶ دسامبر افتاده و تصویربردارفیلم گفته که نمی‌توانست برای مدت بیشتری در آنجا بماند و مجبور بود از آن مکان دور بشود. در نتیجه مشخص نیست که چه اتفاقی برای این ایمپالا افتاده است. آیا پلنگ قبل از شکار با طعمه خود بازی می کرده یا می‌خواسته او را به سرپرستی بپذیرد و از این بچه ناتوان مراقبت کند؟
رفتار پلنگ شباهتی به بازی با شکار قبل از کشتن آن ندارد. گربه‌های خانگی هم گاهی با موش یا پرنده‌ای که شکار کرده‌اند بازی می‌کنند. اما این پلنگ بعد از گرفتن ایمپالا آن را رها کرده و به جهت مخالف او می‌رود. گویی که می‌خواهد حیوان از او نترسد. در انتهای فیلم هم می‌بینیم که وقتی بچه ایمپالا به پلنگ اعتماد پیدا کرده و در کنار او می‌ماند. سپس دو حیوان صورت خود را بهم نزدیک می‌کنند و پلنگ سر و گوش‌های خود را به بدن او می‌مالد که این از رفتارهای اجتماعی شناخته شده گربه‌سانان است و صاحبان گربه‌های اهلی به خوبی با آن آشنا هستند. در حالیکه بازی قبل از شکار گربه‌ها شامل زخمی کردن طعمه و پرتاب کردن آن به هوا می‌شود.
نمی‌توان در مورد انگیزه پلنگ مطمئن بود و چه بسا این ایمپالا اکنون در شکم پلنگ باشد اما اینکه حیوانات شکارچی بچه حیوانی که طعمه آن‌هاست را به سرپرستی قبول کنند اصلا بی‌سابقه نیست و در موارد متعددی در گذشته مشاهده شده است. در گربه‌های خانگی مراقبت از بچه حیوانات کوچک مثل جوجه پرندگان بسیار دیده شده اما غرایز حیوانات اهلی در طول هزاران سال زندگی با انسان‌ها تغییر کرده و مقایسه آن‌ها با حیوانات وحشی صحیح نیست.
با این حال در حیوانات وحشی هم چنین چیزی بی سابقه نیست. مثلا در سال ۲۰۰۲ در کنیا یک شیر ماده سه بچه اوریکس (تیزشاخ) را به فرزندی گرفته بود و حتی گفته شده که بعد از اینکه یک شیر نر یکی از آن‌ها را شکار کرد رفتارهای سوگوارانه از خود نشان می‌داد.

درباره نویسنده

محسن کاظم پور

دیدگاه شما چیست