آخرین اخبار

پنجمین جشنواره رویش کوهرنگ

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

پنجمین جشنواره رویش کوهرنگ به میزبانی بنیاد نخبگان استان مرکزی در دانشگاه صنعتی اراک برگزار شد…

پنجمین جشنواره منطقه‌ای رویش کوهرنگ، با محوریت فن‌بازار و نقش مهم ابداعات و اختراعات در تنظیم بازار، ثروت‌آفرینی و حصول ارزش‌ افزوده، در استان مرکزی برگزار شد.
دکتر علی‌اصغر توفیق؛ معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت که یکی از مهمانان ویژه این جشنواره بود با اشاره به لزوم حمایت از پژوهش و ابداعات در صنعت، رفع موانع قانونی تولید، تسهیل روند ارتباط دانشگاه با صنعت، تامین بخشی از هزینه‌های مالی حوزه پژوهش از طریق منابع صنعتی و همچنین بکارگیری ظرفیت بخش خصوصی را از مهمترین اولویت‌های امروز کشور در حوزه علم، فناوری و صنعت دانست.
وی شراکت صنعت و دانشگاه را مهمتر از برقراری ارتباط عنوان و بر لزوم تولید ثروت و حصول ارزش‌افزوده از راه علم تأکید کرد.
دکتر محسن نجفی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی نیز با بیان اینکه اقتصاد نفت‌محور نمی‌تواند موتور محرک کشور باشد، گفت: اقتصاد دانش‌بنیان اگرچه مسیری طولانی‌مدت است اما به تولید محصولات پایدار و توسعه همه‌جانبه می‌انجامد.
وی با اشاره به ظرفیت بالای کشور در حوزه نیروی‌انسانی، افزود: اقتصاد دانش‌بنیان در یک اکوسیستم پایدار به دنبال تحقق بخشیدن به استفاده از نیروهای فکری جامعه است که در سطوح مختلف تبدیل به نخبگانی شوند که تحولات مهم اجتماعی، اقتصادی و تولید ثروت پایدار را رقم می‌زنند.
رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی تصریح کرد: پژوهش هدفدار و کارآفرینی دو هدف مهم این اکوسیستم است. در این مسیر یکی از رویدادهای مهم، پالایش متخصصین کشور است که مسیر تکامل ایده‌های خود به تولید محصولات پایدار را در شرکت‌های دانش‌بنیان پیگیری می‌‌کنند.
همچنین دکتر اردوخانی؛ مشاور مالی رئیس بنیاد و رئیس بنیاد نخبگان استان تهران که در مراسم افتتاحیه این رویداد حضور داشت، گفت: بنیاد ملّی نخبگان با هدف رونق بخشیدن به فضای ابتکار، انگیزه بخشیدن به جوانان و شناسایی اختراع‌های برگزیده و تسهیل مسیر حرکت آنها به  منظور رسیدن به محصولی دانش‌بنیان و تکمیل چرخه نوآوری و تبدیل دارایی‌های فکری به ثروت، جشنواره‌های منطقه‌ای رویش را برگزار می‌کند.
وی افزود: بنیاد تلاش داشته همه نخبگان و مستعدان‌برتر کشور حتی افرادی را که در مناطق محروم ساکن هستند در چارچوبی قانونمند و بر اساس ضوابط حاکم بر آئین‌نامه‌ها و به‌دور از اعمال نظرهای سلیقه‌ای شناسایی و پشتیبانی کند. از این رو مخترعان می‌توانند با شرکت در جشنواره‌ های رویش، اختراع خود را در رقابتی سالم مورد ارزیابی قرار دهند و  اختراع‌هایی که در این جشنواره‌ها به تأیید هیئت داوران برسند، از تسهیلات بنیاد ویژه توانمندسازی اختراع‌های برگزیده بهره‌مند می‌شوند.
اکبر قنبرپور؛ رئیس مرکز فن‌بازار ملی ایران از دیگر حاضران در این رویداد، با اشاره به روش‌های تجاری‌سازی فناوری با کمک فن‌بازار، واگذاری دانش‌فنی به سرمایه‌گذار با محوریت دارایی‌فکری را یکی از راه‌های کسب درآمد از راه علم عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه فن‌بازار نقطه‌ایست که عرضه، تقاضا و فناوری شناسایی شده به هم می‌رسند، شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از بهترین نمونه‌های موفق در بخش فن‌‎بازار دانست.
براساس این گزارش، از جمله ویژگی‌های بارز این جشنواره تعدد کارگاه‌ها و غرفه‌های توانمندسازی ویژه مخترعان به شمار می رفت و برگزاری برنامه­ های متنوع از جمله سمینار «نقش فن بازارهای منطقه‌ای در نقشه توسعه علمی کشور»، کارگاه «آشنایی با نحوه­ی ثبت اختراعات در داخل و خارج از کشور»، نمایشگاه کتاب و آثار پ‍ژوهشی، نشست تخصصی «نقش اقتصاد مقاومتی در صنعت»، نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان و معرفی و تجلیل از نخبگان و پ‍ژوهشگران و صنعت‌گرانِ برتر از دیگر برنامه­های جانبی این جشنواره بود.
همچنین در این دوره، فرایند داوری اختراعات به شکلی متفاوت انجام شد. ابتدا داوران با حضور در غرفه­ ها از اختراعات بازدید کرده و از نزدیک با اجزا و عناصر اختراعی آشنا شدند. سپس  ۲۶ داور در ۴ کار­گروه اصلی که شامل کمیته­های مکانیک، برق و الکترونیک، شیمی و کشاورزی بود به مصاحبه علمی با مخترعین و امتیازدهی پرداختند و سرانجام پنجمین دوره جشنواره رویش کوهرنگ که با حضور استاندار استان مرکزی، تعدادی از روسای بنیادهای نخبگان استانی، مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان و تعدادی از مخترعین برگزار شد، با اهدای تندیس، لوح یادبود و هدایایی به غرفه‌های برتر، به کار خود پایان داد.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست