اخبار اخبار ایران و جهان

فضاپیمای سایوز با سه سرنشین به فضا پرتاب شد

نوشته شده توسط محمدرضا رضائی

فضاپیمای سایوز با سه سرنشین سه‌شنبه ۲۴ آذر ۹۴ به فضا پرتاب و با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد. در جریان این پرواز برای نخستین‌بار یک فضانورد انگلیسی وارد این ایستگاه شد.
فضاپیمای سایوز TMA-19M سه‌شنبه ۲۴ آذر ۹۴ در ساعت ۱۷:۰۳ به وقت محلی، پایگاه فضایی بایکانور را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی ترک کرد. در این فضاپیما سه فضانورد روس، آمریکایی و انگلیسی حضور داشتند. در این پرواز برای نخستین‌بار یک فضانورد انگلیسی به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کرد. سایوز پس از ۴ بار گردش به دور زمین و حدود ۶ ساعت پس از پرتاب با موفقیت به ایستگاه متصل شد.
فرماندهی سایوز در این پرواز برعهده یوری مالنچنکو فضانورد باسابقه روسیه بود که ششمین ماموریت فضایی خود را تجربه می‌کرد. تیموتی کوپرا، فضانورد آمریکایی حاضر در این ماموریت، یک بار پیش از این در سال ۲۰۰۹ با شاتل فضایی ایندیور به ایستگاه فضایی سفر کرده بود. اما تیموتی پیک، فضانورد انگلیسی، نخستین پرواز فضایی خود را تجربه کرد.
پیک، به عنوان نخستین انگلیسی به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کرد. از آخرین سفر یک فضانورد انگلیسی به فضا نزدیک به ۲۵ سال می‌گذرد. هر چند در این سال‌ها فضانوردانی با ملیت‌ آمریکایی – انگلیسی به فضا سفر کرده‌اند.
میلیون‌ها انگلیسی کلیه مراحل پرتاب تا الحاق سایوز را به صورت زنده دنبال می‌کردند و هزاران نفر از آنها به مناسبت سفر فضانورد کشورشان به فضا در خیابان‌ها جشن گرفتند.
پس از اتصال سایوز، اسکات کلی، میخاییل کورنینکو و سرگئی ولکف سه فضانورد حاضر در ایستگاه به استقبال فضانوردان سایوز آمدند. کلی و کورنینکو نزدیک به ۱۰ ماه از اقامت‌شان در فضا می‌گذرد و قرار است در اسفند امسال پس از ثبت رکورد اقامت یکساله در ایستگاه فضایی به زمین بازگردند.

۲۶۱۶ CWOGOpMWIAAgVVb does-human-spaceflight-inspire-youngsters-_1422955164 exp46crew1

درباره نویسنده

محمدرضا رضائی

علاقه من به علوم فضایی و نجوم از یک طرف و عشق به روزنامه‌نگاری و نویسندگی از سوی دیگر باعث شد که به سمت روزنامه‌نگاری علمی کشیده شوم. از سال ۱۳۸۵ فعالیت در مطبوعات را به طور رسمی شروع کردم و حالا این افتخار را دارم که با بهترین و معتبرترین روزنامه‌ها، نشریات و خبرگزاری‌ها همکاری می‌کنم.

دیدگاه شما چیست