آخرین اخبار

شانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در شریف

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دانشگاه صنعتی شریف در شانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار جمهوری اسلامی ایران با رویکرد تجاری سازی محصولات فناورانه حضور یافت…

صبح روز دوشنبه، ۲۳ آذرماه ۱۳۹۴ شانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی کشور با حضور وزرای علوم تحقیقات و فناوری، صنعت معدن و تجارت، آموزش و پرورش و جمعی از مقامات بلندپایه کشور افتتاح شد.
در این نمایشگاه دانشگاه صنعتی شریف نیز در کنار ۳۰۰ شرکت کننده از جمله دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی، پژوهشگاه‌ها، مراکز اجرایی و تامین کنندگان مالی، دستاوردها و برنامه‌های پژوهشی خود را به نمایش گذاشت. مسئولین این دانشگاه تلاش کردند تا ضمن نمایش دادن محصولات پژوهشی که تجاری شده و به مرحله بازار رسیده‌اند، خدمات فناورانه این دانشگاه در حوزه‌های مختلف از جمله خدمات صنعتی و آزمایشگاهی را معرفی کنند.
همچنین در بخشی دیگر، مسئولین معاونت پژوهشی این دانشگاه برنامه‌های خود در راستای تجاری سازی پژوهش‌های انجام شده را برای علاقمندان تشریح می‌کنند.
در غرفه دانشگاه صنعتی شریف طی برگزاری شانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، ۶ مرکز و دفتر خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف توانمندی‌های خود در حوزه‌های مختلف از جمله توربین‌های گازی، سیستم‌های احتراق و انرژی، جداساز لرزه‌ای، هدایت و کنترل، طراحی سیستم و اتوماسیون، سوخت، احتراق و آلایندگی را به نمایش گذاشته‌اند.
همچنین مرکز خدمات آزمایشگاهی و مرکز کارگاه‌های ساخت دانشگاه صنعتی شریف از دیگر مراکزی هستند که در این نمایشگاه خدمات خود را برای صاحبان صنایع و سایر مراکز تحقیقاتی تشریح می‌کنند. علاوه بر این پژوهشکده شهید رضایی، مرکز پژوهشی مهندسی دریا، مرکز تحقیقات فناوری‌های توانبخشی عصبی هوشمند جواد موفقیان، هسته الکترونیک پیشرفته، گروه تحقیقاتی نانو دانشکده مهندسی شیمی و نفت،آزمایشگاه مواد پیشرفته و نانومتری، آزمایشگاه پردازش گفتار، پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته نیز در غرفه دانشگاه صنعتی شریف حضور دارند.
ماهواره‌های شریف ست که هم‌اکنون دومین نمونه آن برای پرتاب در اختیار سازمان فضایی قرار گرفته از افتخارات دانشگاه صنعتی شریف است که علاقه‌مندان می‌توانند با بازدید از غرفه این دانشگاه در مورد آخرین دستاوردهای این پروژه کسب اطلاع کنند. هر چند اغلب فناوری‌های شرکت داده شده از سوی دانشگاه صنعتی شریف از جمله استند آزمایشگاهی کنترل وضعیت سه درجه آزادی چهارپره، شیرهای دیافراگمی، رنگ‌ها و پوشش‌های آبگریز، پوست مصنوعی، نانو مواد پر کننده دندان همگی توسط پژوهشگران رشته‌های فنی انجام شده اند اما دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف با ارائه پلاستیک‌های رسانا که با کمک نانولوله‌های کربنی ساخته شده بودند نشان داد علوم پایه هم در این دانشگاه می‌توانند محصولات تجاری را به تولید برسانند.
خاطرنشان می شود؛ محصولات و خدمات تنها دستاوردهایی نبودند که دانشگاه صنعتی شریف آنها را به نمایشگاه آورده است بلکه راه رسیدن به دانش و فناوری قابل عرضه به بازار خود دستاوردی است که مسئولین معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش سعی دارند تجربیات خود را در این زمینه به سایرین انتقال دهند. به همین جهت در غرفه این دانشگاه امکان کسب اطلاعات درباره دو برنامه اصلی تجاری‌سازی محصولات و خدمات دانش بنیان تحت عناوین برنامه خانواده فناوری و برنامه توسعه و انتقال فناوری نیز وجود دارد.
گفتنی‌ست؛ علاقه مندان می‌توانند برای بازدید از غرفه دانشگاه صنعتی شریف تا روز پنجشنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۴ از ساعت ۱۰ الی ۱۷ به سالن ۸ و ۹ نمایشگاه بین المللی تهران مراجعه کنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست