اخبار اخبار ایران و جهان فناوری

“دقت” در دستان شما

نوشته شده توسط ثمین موتمن فر

وقتی با یک کوله‌پشتی سنگین می‌خواهید از محوطه دانشگاه خود را به سرعت به محل آزمون برسانید، به نظرتان این مسیر طولانی‌تر از دیروز می‌رسد و عقربه‌های ساعت مچی‌تان هم به سرعت برق و باد می‌چرخند. وقتی به این فکر می‌کنید که احتمالا آزمون بدون حضور شما شروع شده، عرق سردی بر پیشانی‌تان می‌نشیند. یعنی واقعا دیر شده است؟
وسواس زمان در جامعه ما هر روز در حال رشد است و در کنار این وسواس تمایلی به استفاده بهتر از وقت، و همچنین اندازه‌گیری دقیق‌تر زمان احساس می‌شود. ساعت‌های اتمی دقیق‌ترین ابزار اندازه‌گیری زمان هستند که تا به امروز ساخته شده‌اند و در هر چند صد سال تنها نزدیک به‌ یک ثانیه دچار اختلال می‌شوند.
اهمیت این ساعت‌ها با تکامل و پیچیدگی فناوری‌های امروزه بیشتر به چشم می‌آید. بزرگترین تفاوت میان ساعت دیواری شما و یک ساعت اتمی این است که نوسان در یک ساعت اتمی، میان هسته یک اتم و الکترون‌های اطراف آن اتفاق می‌افتد. این نوسان مانند چرخ بالانس و فنر مویی ساعت کوکی نیست، اما در واقع هر دوی این ساعت‌ها از شمارش نوسان‌ها برای اندازه‌گیری زمان استفاده می‌کنند. تا به امروز انواع مختلفی از ساعت‌های اتمی تولید شده‌اند که یکی از تفاوت‌های اصلی آنها در ماده مورد استفاده است.
ساعت اتمی در ماهواره‌های موقعیت‌یاب GPS، ناوبری Galileo و سرورهای Spanner گوگل به کار رفته است اما این بار پژوهشگران کاربرد جالبتری برای این نوع ساعت‌ها متصور شده‌اند. آنها در نظر دارند تا در آینده از ساعت‌های اتمی در گوشی‌های تلفن همراه و وسایل نقلیه استفاده کنند. اما برای تبدیل ساعت اتمی‌ای به بزرگی یک اتاق به اندازه یک تراشه بسیار کوچک که قابل نصب در گوشی‌های هوشمند باشد نیازمند به استفاده از ماده‌ای به نام «فولرن درون وجهی» هستند که گران‌ قیمت‌ترین ماده جهان نام گرفته است.
پژوهشگران دانشگاه آکسفورد در تلاش هستند تا از این ماده برای ساخت ساعت اتمی کوچک اما قابل حملی استفاده کنند که ممکن است روزی به عنوان دقیق‌ترین ساعت جهان و در عین حال به عنوان GPS روی وسایل نقلیه نصب شود تا بتوان کنترل خودکار اتومبیل‌‌ها را نه با دقت دو متر که سیستم‌ ناوبری کنونی ارایه می‌دهد بلکه با دقت یک میلی‌متری امکان‌پذیر کرد. به این ترتیب انقلابی در صنعت ناوبری ماهواره‌ای و گوشی‌های تلفن همراه در راه است.

درباره نویسنده

ثمین موتمن فر

دیدگاه شما چیست