آخرین اخبار

اصفهان یکی از قطب های سلول بنیادی کشور است

نوشته شده توسط زینب دبیری

به گزارش علمنا و به نقل از روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان اصفهان، علی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در دیدار با جمعی از مدیران پژوهشی استان اصفهان خواستار افزایش شرکت‌های دانش بنیان در حوزه پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی در استان اصفهان و همچنین استفاده از ظرفیت اصناف و شرکت‌های دارویی برای ورود به بخش تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری در این حوزه است.
وی اظهارداشت: در برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این استان به عنوان یکی از قطب‌های اصلی کشور در حوزه سلول‌های بنیادی در نظر گرفته شده است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز پیگیر تقویت این قطب است.
وی افزود: استان اصفهان باید به سرعت به آن چه که شایسته این استان است دست یابد و با توجه به سرمایه‌گذاری‌هایی که در دنیا در این حوزه صورت می‌گیرد، تجاری‌سازی این صنعت بسیار ضروری است.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی ادامه داد: با توجه به امکاناتی که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان وجود دارد باید در این زمینه فعالیت‌ها افزایش یابد ولی با روند تولید مقالات کنونی، کشور جهشی در این جهت نخواهد داشت.
حمیدیه تصریح کرد: ژاپن تا سال ۲۰۲۰ طبق برنامه‌ریزی‌ها ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی خود را از فروش قطعات یدکی انسان به دست می‌آورند.
وی اضافه کرد: باید علم پایه‌ای را که به آن دست پیدا کرده‌ایم، ترجمه کنیم. برنامه‌ریزی‌ها در کشور  به صورت مشترک و گروهی در حد کافی نیست و باید در این استان با همکاری‌های بین مراکز و بخش‌های مختلف به سرعت فعالیت‌ها را در جهت رسیدن به نتیجه مطلوب همراهی و هم افزایی شوند که با توجه به توانایی‌ها و نیروی انسانی قدرتمند استان اصفهان دور از دسترس نیست.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی افزود: این ستاد از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند و خواستار افزایش شرکت‌های دانش بنیان در حوزه پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی در استان اصفهان و همچنین استفاده از ظرفیت اصناف و شرکت‌های دارویی برای ورود به بخش تجاری‌سازی و سرمایه‌گذاری در این حوزه است.
حمیدیه نسبت به راه‌اندازی هرچه سریع تر بخش HLA Registry و مرکز پیوند مغز استخوان در اصفهان با کمک خیرین استان، تشکیل شورای توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی استان اصفهان، بهره‌گیری و همکاری با گروه‌های بالینی و لزوم فعالیت گروه‌های بالینی و پایه و تشکیل شبکه محققان در استان به منظور هم افزایی و کار گروهی و تعریف مگاپروژه تاکید کرد.

+ بابت کیفیت پایین تصویر اصلی این مطلب پوزش می خواهیم.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست