آخرین اخبار

کیفیت و کمیت مقالات علمی اولویت‌ دانشگاه اصفهان

نوشته شده توسط زینب دبیری

هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان در مراسم هجدهمین هفته ملی پژوهش و شانزدهمین هفته ملی پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در دانشگاه اصفهان برگزار شد با اشاره به فعالیت‌های قابل قبول و در خور ستایش این دانشگاه در سال‌ های متمادی، گفت: این پژوهش‌های شاخص مرهون تلاش شبانه روزی اساتید و اعضای هیات علمی این دانشگاه است.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری برای رسیدن به جایگاه علمی برتر منطقه، بیان داشت: پژوهش مقوله‌ای نیست که با بخش‌نامه مدیریت شود و یا حتی امکانات و وسایل آن را متوقف کرد؛ البته وجود امکانات قطعا اثرگذار خواهد بود اما تعیین کننده نیست.
رییس دانشگاه اصفهان نقش اصلی در پژوهش را بر عهده اعضای هیئت علمی دانست و گفت: در دو سال اخیر تلاش ما بر این نکته بود تا وظیفه مدیریتی را به بهترین شکل انجام دهیم و در اینجا باید از زحمات معاونت سابق پژوهشی جناب آقای اکبری که از ابتدای ریاست جدید در این حوزه فعالیت داشتند، تشکر کنم.
وی با تاکید بر افزایش کیفیت پژوهش در کشور، گفت: گرچه در سال جاری نسبت به سال گذشته تعداد مقالات دکتری به نسبت کاهش یافته است اما باید دید دلیل این کاهش، مربوط به سال قبلش بوده یا مدت قبل‌تر و سوال دیگر این که پژوهشگری که امروز فعالیتش را آغاز می‌کند نتیجه فعالیتش چه زمانی مشخص می‌شود.
طالبی با تاکید بر توجه ویژه به کیفیت در کنار کمیت مقالات، بیان داشت: در گذشته یک دانشجوی علوم انسانی ملزم بود برای دفاع از پایان‌نامه‌اش یک مقاله لاتین در یک نشریه به چاپ برساند، این در حالی است که امروزه مجلات غیرمعتبر از شرایط پیش آمده سواستفاده کرده و در این میان دانشجویان با سختی فراوان پژوهش‌ها و مقالات خود را در مجلاتی که از این راه کسب درآمد داشتند به چاپ می‌رساندند.
طالبی بیان داشت: ما از این فرآیند جلوگیری کردیم و اگر کارهای این چنینی موجب شده تا تعداد مقالات کاهش پیدا کند، نه تنها ایراد و مشکل نیست بلکه اتفاق مثبتی ارزیابی می‌شود.
وی تصریح کرد: حتی مقاله‌هایی که در مجلات معتبر چاپ می‌شوند با دقت بیشتر می‌توانند در نشریات معتبرتری به چاپ برسند و این امر امکان‌پذیر است.
طالبی با اشاره به پایین بودن کیفیت مقالات، تصریح کرد: در ۵ سال اخیر ۳۰۰ عضو هیئت علمی جدید استخدام شده‌اند که همگی با گذر از مرحله‌های مختلف و رسیدن به استاندارهایی بالا، به درجه هیئت علمی نائل شده‌اند و نحوه جذب هیئت علمی نمی‌تواند دلیل پایین بودن کیفیت پژوهش‌ها و مقالات باشد.
وی با بیان اینکه فعالیت تیمی یکی از اولویت‌های ما در فعالیت‌ های پژوهشی است،اظهارداَشت: دانشجویان باید در کنار استاد خود به فعالیت پژوهشی بپردازند و هر استاد باید به عنوان یک استادیار این فعالیت پژوهشی را هدایت کند.
طالبی برخورداری از نقشه راه را مهمترین الزام فعالیت پژوهشی دانست و تصریح کرد: باید از دانشجویان نیز در پژوهش‌ها بهره برد؛ دانشجویان برتر باید به درستی وارد دانشگاه شوند به دقت انتخاب شوند و در مسیر صحیح پژوهش قرار گیرند.

درباره نویسنده

زینب دبیری

دیدگاه شما چیست