آخرین اخبار

“غزال ایرانی ۳” برترین خودروی خورشیدی جهان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

خودروی خورشیدی دانشگاه تهران با نام “غزال ایرانی ۳” در میان برترین خودروهای خورشیدی جهان قرار گرفت…

 تیم خودرو خورشیدی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران که بیش از ده سال است در زمینه طراحی و ساخت خودروهای خورشیدی فعالیت دارد، پاییز امسال برای اولین بار با خودرویی دو سرنشین که نسل سوم خودروی خورشیدی غزال ایرانی به شمار می‌رود، در جدیدترین آوردگاه خودروهای خورشیدی جهان حضور یافت و توانست رتبه هفتم را از آن خود کند.
پروژه طراحی و ساخت خودرو خورشیدی در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران از سال ۱۳۸۳ با مدیریت دکتر کارن ابری نیا در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه کلید خورد که به طراحی و ساخت اولین خودرو خورشیدی کشور به نام «غزال ایرانی ۱» در سال بعد منجر شد.
پروژه خودرو خورشیدی غزال ایرانی ۳ از اواخر سال ۱۳۹۰ آغاز شد. این پروژه متشکل از ۲۵ نفر از دانشجویان مهندسی مکانیک، مهندسی برق و طراحی صنعتی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر کارن ابری‌نیا و دکتر بهروز آسایی در نهایت، در شهریور سال ۱۳۹۴ با ساخت غزال ۳ ایرانی به پایان رسید.
خودرو خورشیدی غزال ۳، یک خودرو چهارچرخ و دو سرنشین است. نیروی محرکه توسط دو موتور برقی که روی دوچرخ عقب هستند تامین می‌شود. طراحی و ساخت بدنه با فناوری پیشرفته، طراحی پیشرفته آیرودینامیک، وزن ۱۵۰ کیلوگرمی، توانایی حرکت با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت که قابلیت افزایش تا ۱۵۰ کیلومتر را دارد، افزایش راندمان سلول‌های خورشیدی، استفاده از موتور برقی جریان مستقیم، استفاده از کنترلر قابل برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت MPPT توسط اعضای تیم و بهینه‌سازی مواد‌، طراحی و روش ساخت در بخش‌های بدنه، شاسی، تعلیق، فرمان، مدارها و سیستم‌های برقی از ویژگی‌های خودرو خورشیدی غزال ایرانی ۲ نسبت به نمونه قبلی آن است.
رالی بزرگ خودروهای خورشیدی (World Solar Challenge 2015) با رقابت ۵۰ خودرو از سراسر جهان، برای طی کردن مسافتی سه هزار کیلومتری در مسیر شهرهای داروین در شمال استرالیا تا آدلاید در جنوب این کشور برگزار شد.
مسابقات بین‌المللی خودرو خورشیدی در استرالیا، امسال در سه کلاس اصلی برگزار شد: در کلاس Adventure خودروهای سه‌چرخ تک‌سرنشین که ساده‌ترین طراحی را دارند، در کلاس دوم (Challenger) خودروهای چهار چرخ تک‌سرنشین و در کلاس سوم (Cruiser class) خودروهای چهار چرخ دو سرنشین به بالا که جدیدترین طراحی‌ها را دارند شرکت می‌کنند و تیم خودرو خورشیدی دانشگاه تهران که به عنوان تنها نماینده ایران در این مسابقات حضور داشت، در دسته سوم قرار گرفت و توانست رتبه هفتم مسابقات را به خود اختصاص دهد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست