اخبار اخبار ایران و جهان

تقدیر از دانش آموزان پژوهشگر

نوشته شده توسط رضا ماه منظر

مراسم تقدیر از دانش آموزان پژوهشگر، به مناسبت آغاز هفته پژوهش در دبیرستان دخترانه شهدای هفتم تیر برگزار شد…

مراسم تقدیر از دانش‌ آموزان پژوهشگر، صبح روز یکشنبه ۲۲ آذر ماه همزمان با آغاز هفته پژوهش، در دبیرستان دخترانه‌ی شهدای هفتم تیر، با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری و همچنین وزیر آموزش و پرورش برگزار شد.
به گزارش خبرنگار علمنا، در آغاز مراسم دکترفانی ( وزیر آموزش و پرورش ) پیرامون نقش پژوهش در زمینه‌ی ارتقاء آموزش و پرورش کشور و ضرورت توجه به ارزشیابی پژوهش اشاره کرد.
به گفته‌ی وی تقویت روحیه‌ی آموزشی، لازمه‌ی تعلیم و تربیت پویاست و ساخت بیش از ۵۰۰ پژوهشسرای دانش آموزی در ۵۰۰ منطقه‌ی آموزشی کشور را یکی از فعالیت‌های تاثیر گذار در این مسیر قلمداد کرد.
فانی در ادامه گفت: برگزاری جشنواره‌هایی همچون جابربن حیان و خوارزمی یکی از عوامل گسترش فرهنگ پژوهشگری در کشور است و این نوید را داد که  در راستای ارتقاء فرهنگ مسئله محوری، فعالیت پژوهشی و کاربردی نمودن پژوهش‌ها از طرف مسئولین این وزارتخانه، با هدف آینده نگری و آینده نگاری، گام‌های موثری برداشته شده و امید است که در برنامه ششم توسعه به کمک پژوهش متکی بر آینده، شاهد آموزشی نوآور، پویا، خلاق و مبتکر در کشور باشیم.
پس از سخنرانی دکتر فانی، دکتر فرهادی ( وزیر علوم و آموزش عالی کشور )،  سخنرانی خورد را با محوریت اهمیت پژوهش به صورت کار گروهی و ثمر بخش آغاز نمود.
به گفته‌ی وی تا کنون در کشور سهم پژوهش، تنها ۰/۴۷ درصد از کل تولید ناخالص داخلی است که با توجه به افق چشم انداز ششم توسعه، این مقدار حداقل باید به  ۳% افزایش یابد تا به اهداف برنامه ریزی شده در این برنامه که گامی رو به جلو می باشد دست یافت.
فرهادی؛ فرهنگ، زیرساخت و همچنین امکانات و فضای تاسیس در اختیار را جزء ارکان بستر ساز پژوهش برشمرد و برگزاری جشنواره‌ها، مراسم ها، پرهیز از مفاهیم انتزاعی، تدریس و ترقیب معلمین به تشخیص مسئله و راه حل یابی توسط دانش آموزان را  از جمله مهمترین موارد تاثیر گزار در ارتقاء فرهنگ پژوهش بر شمرد.
وی در همین راستا خاطر نشان کرد که امسال ۷۰۰ طرح پژوهشی از طرف دانش‌آموزان مقاطع ابتدائی تا دبیرستان در حوزه ‌های مختلف صورت پذیرفته که البته  رشد روز افزون این طرح‌ها در سال های آینده  نیازمند تکمیل زیرساخت‌ها و توجه بیشتر خانواده ها و مسئولین مدارس است.
بعد از سخنرانی وزیر علوم نیز برنامه تجلیل از طرح‌های برگزیده‌ی بخش پژوهشی و فناوری دانش آموزان با حضور وزیر آموزش و پرورش و همچنین وزیر آموزش عالی برگزار شد.

درباره نویسنده

رضا ماه منظر

دیدگاه شما چیست